Silná erupce sopky Šiveluč na ruském poloostrově Kamčatka na Dálném východě, která vyslala oblak popela do výšky několika kilometrů, představuje zvýšené ohrožení leteckého provozu, varoval Kamčatský tým pro reakci na sopečnou erupci. Sopečná činnost by mohla ovlivnit mezinárodní lety a nízko letící letadla, popel na řídce obydleném poloostrově zasypal krajinu i vesnice.
„Nebe je černé jako v noci,“ vylíčil situaci na místě zpravodaj ruského listu Kommersant. Sopka vybuchla v pondělí krátce po půlnoci místního času (15:00 SELČ), vrchol erupce nastal mezi zhruba šestou až sedmou hodinou ráno (pondělí 20:00 až 21:00 SELČ). Po úbočích vulkánu se valí proudy lávy, které rozpustily sníh a vyvolaly varování před bahnotoky. Záběry hrozivě vyhlížejícího mraku zveřejnili lidé na sociálních sítích.
Místní úřady uzavřely školy v okrese a naléhavě doporučily obyvatelům okolních vesnic, aby zůstali doma, protože popel je pro lidský organismus mimořádně škodlivý. V obci Ključi vzdálené 47 kilometrů od vulkánu napadlo až 8,5 centimetru sopečného prachu, což je nejvíce za posledních 60 let.
Mrak popela se mezitím podle agentury Reuters rozšířil na oblast o rozloze asi 108 000 kilometrů čtverečních, tedy větší než Česká republika. Podle agentury TASS se jeho délka pohybovala mezi 250 a 400 kilometry. Šedý příkrov hlásí ze vsí vzdálených 50 až 70 kilometrů od vulkánu. Kvůli statické elektřině je z vyvrženého sloupce slyšet hřmění.
Oblak popela nad sopkou Šiveluč podle údajů z družic dosáhl výše až 20 kilometrů nad mořem. Ale sopečná aktivita postupně slábne a erupce popela aktuálně dosahují výšky šesti kilometrů, napsala v úterý nad ránem státní agentura TASS s odvoláním na kamčatskou pobočku geofyzikální služby Ruské akademie věd. Momentálně oblak popela míří na jih.
Šiveluč je jedna z největších a nejaktivnějších sopek na Kamčatce. Nachází se asi 450 kilometrů severovýchodně od jediného většího města na poloostrově, Petropavlovsku-Kamčatského. Již v neděli sopka dvakrát vyvrhla sloupce popela.
Kamčatka, která leží v severozápadním cípu Tichého oceánu, patří k nejaktivnějším seizmickým oblastem světa. Na poloostrově je kolem 200 sopek, z nichž je jich 29 činných. Nejvyšší z nich – Ključevskaja – dosahuje výšky 4750 metrů. Mohutný vulkán v neděli rovněž chrlil popel. Odborníci vulkanologického institutu při Ruské akademii věd na Ključevské v neděli zaregistrovali až deset erupcí za hodinu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist