Jak vypadá moderní zahrada? Tráva se na ní seká sama, senzory sledují vlhkost půdy, bazén se nahřívá podle spotových cen a osvětlení mění barvu podle vaší nálady. Pusťte si hudbu, nalijte si víno, dejte si nohy na stůl a pracovat za sebe nechte chytré technologie a řešení.

Efektivní zalévání

Mozoly z tahání těžkých konví a mokré kalhoty, protože z těch konví vždy trochu vody vybryndá, jsou už jen vzpomínkou. Dnes se zahrada kropí sama. Zavlažování je automaticky nastavené na určitou dobu a každé místo na zahradě dostane přesně tolik vody, kolik je potřeba. Stačí jen řídicí jednotku namontovat přímo na vodovodní kohoutek, případně k sudu s dešťovou vodou. V klidu tak můžete jet na dovolenou, aniž by se vám z anglického trávníku stal saharský a z vašich šťavnatých rajčat sušená.

Inteligentní zavlažovací systémy disponují funkcemi detekce spotřeby vody a postarají se o efektivní zalévání, takže oproti tomu klasickému, které bylo v kurzu v dobách našich babiček, ušetří až 70 procent vody. Zapínají se večer nebo ráno, čímž dochází k minimálnímu odparu vody.

Zavlažovací systém je možné ještě doplnit o senzor, který podle dešťových srážek přizpůsobí intenzitu zavlažování. Takový systém stojí asi osm tisíc korun.

Robosekačka

Nejen váš pes, ale i sekačka se může bez dohledu sama pohybovat po zahradě. Samozřejmě v případě, že je robotická. Ta se zvládne sama i nabíjet a bez problémů si poradí také s vlhkým trávníkem do výšky kolem deseti centimetrů. Je vhodná na pravidelnou údržbu, takže s jednorázovým sekáním přerostlého trávníku vám příliš nepomůže.

Závlahový systém je dobrý do prvních let po výsadbě. Po čase, pokud jsou rostliny zvoleny správně, budou ­soběstačné.

Při výběru sekačky je nutné mít na paměti, že ne každý pozemek je pro robotické sekačky vhodný. „Nejlépe si rozumí s rovným terénem, na němž není moc stromů, záhonů, skalek a dalších komplikací, které by sekačce bránily v pojezdu. Vyplatí se rozhodně i pravidelný tvar pozemku,“ uvádí Michael Gross, odborník na kategorii hobby a zahrada ze společnosti Alza.

Musíte zvážit také svažitost terénu a klíčová pro vás bude kapacita sekačky v kombinaci s rozlohou pozemku. A jaké parametry sledovat? V první řadě je to výkon, tedy jakou výdrž sekačka má a jak dlouho se potřebuje nabíjet. „Hodnoty deklarované výrobci se pohybují mezi 45 až 250 minutami sekání, nabíjet se bude mezi hodinou až třemi,“ říká Michael Gross.

Dalším kritériem je šířka záběru. „Záběr sečení začíná na 17 centimetrech. Takové stroje jsou velmi obratné, trvá jim ale mnohem delší dobu, než celý pozemek posekají. Pokud je plocha vaší zahrady větší, poohlédněte se spíše po sekačce se záběrem kolem 50 centimetrů,“ radí specialista z Alzy.

Myslete také na hlučnost. Na trhu najdete i typy sekaček, které téměř neslyšíte, s hodnotami od 55 do 60 dB. „Středně hlučné sekačky mají 60 až 70 decibelů, což odpovídá hlasitému hovoru. Vyšší hladiny decibelů už budou rušit vás a možná i sousedy,“ upozorňuje Michael Gross a dále radí vzít v potaz i hmotnost a objem sběrného koše. A kolik taková sekačka může stát? Průměrná cena se pohybuje kolem 20 tisíc korun.

Buďte chytřejší než chytré technologie

Pavlína Jandová, zahradní architektka z Locus garden design, vzkazuje, že pokud je zahrada navržena „inteligentně“, žádné chytré systémy nepotřebuje. „Každá rostlina se nějak vyvíjí a její nároky se mění. Závlahový systém je možná dobré řešení do prvních let po výsadbě, po čase, pokud jsou rostliny správně zvoleny, už se výsadba zapojí a bude soběstačná,“ vysvětluje Jandová. Samozřejmě je podle ní nutností při zakládání zahrad zohledňovat měnící se klima a přizpůsobit se mu tím, že vybereme správné rostliny. Následně radí nakombinovat všechna rostlinná patra, tedy podrost, trvalkové patro, keřové patro a stromy.

„Můžeme se inspirovat v přírodě, jaké rostliny spolu prospívají. Také tam vždy najdeme podrostové patro, ať už jsou to byliny, nebo trávy. Mulčovací kůru v přírodě zřejmě neobjevíme. Většina původních druhů rostlin vyskytujících se v Česku je dobře odolná, pokud zvolíme správné stanoviště,“ vysvětluje zahradní architektka.

„Výsadbu je důležité pečlivě naplánovat, ne vběhnout do prvního hobby marketu a koupit vše, co zrovna krásně kvete. Jako příklad nevhodně zvolené dřeviny do zahrady mohu uvést často používané túje. Jsou náročné na živiny i na zálivku a mnohdy je vidíme rezavé a neprospívající. Přitom se dají výborně nahradit například ptačím zobem nebo habrem,“ dává příklad Pavlína Jandová.

Bazén, který se o sebe stará sám

Chtěli byste bazén, o který se nemusíte starat, a přitom je za každé situace čistý, je v něm ideální teplota a správná vodní hladina? Chytré bazény vědí přesně, co dělat, abyste toho dosáhli. V aplikaci pak můžete sledovat i filtrování, kryt bazénu či protiproud.

Smart technologie umožní také zkrátit dobu péče o bazén. Zvláště to platí v případě šesticestného ventilu pískové filtrace, který bez inteligentní technologie vyžaduje pravidelný mechanický zásah, při kterém je potřeba jednou týdně proprat písek a odpustit kalnou vodu do odpadu. V chytrém bazénu se tento úkon dělá automaticky sám.

„Největší přínos těchto technologií vidím v úspoře času a energií a upozornění na nestandardní chování bazénu. Příkladem může být inteligentní nahřívání vody v rámci spotových cen a fotovoltaiky. Je tedy možné začít natápět bazén v případě, že na spotu je energie velmi levná nebo když generujeme přebytky energie z fotovoltaiky,“ říká Pavel Lískovec, branch manager ze společnosti Loxone.

„V principu je nejdůležitější vybrat správnou technologii, která se umí postarat o vše bez nutnosti používání několika aplikací. To znamená, že se jednoduchým stiskem nebo detekcí přítomnosti člověka u bazénu automaticky otevře kryt a zapne osvětlení. Majitel se pak rutinně stará o správnou kvalitu vody,“ dodává Pavel Lískovec.

Už máte domácí kino?

Grilovačky jsou stále vyhledávanou letní zábavou, v kombinaci se zahradním kinem se stanou opravdu nezapomenutelné. Při sledování Instagramu se může zdát, že kdo nemá na zahradě plátno a nepromítá na něj filmy, jako by nežil. Zahradní kino je nyní trend. Jak ale na něj? V potaz musíte vzít vzdálenost projektoru od plátna, vybrat ozvučení kompatibilní se zdrojem zvuku, musíte myslet na kabeláž a různé převodníky a zaměřit se na samotnou technologii promítání.

Základem je výběr správného místa. Pokud nemáte rovinu, směřujte plátno z kopce dolů, aby všichni diváci dobře viděli. Co se týče výšky, do jaké má být plátno zavěšeno, tu nemusíte tolik řešit, jestliže plánujete promítat jen pro sebe, rodinu a pár známých. „Dále musíte brát v potaz vzdálenost od elektrické zásuvky. Nikdo nechce při každém promítání tahat padesát metrů prodlužovacího kabelu,“ radí Jan Novotný z domaciletnikina.cz.

Robotické sekačky mohou mít řadu užitečných drobností

GPS modul: Na trhu se již objevují robotické sekačky, které nevyžadují instalaci obvodového drátu, pracují na principu GPS.

Alarm: Varuje majitele v případech, kdy by se někdo pokusil sekačku ukrást.

Bezpečnostní senzory: Ty vylepší detekci překážky v sečení. Další výbavou, která se může hodit, je nutnost vložení PIN kódu v případě, kdy chcete změnit program.

Bezpečnostní systém: V okamžiku, kdy se kolečka sekačky zvednou z trávníku, sekání se automaticky vypne.

Na řadě je výběr plátna. Je to zvláštní, ale pro každé místo je vhodné jiné. Jestliže jste se rozhodli umístit plátno například pod přístřešek na auto, oceníte své rozhodnutí zejména v době, kdy bude pod mrakem nebo pršet. „Na toto místo bych doporučil rolovací promítací plátno, které pod přístřešek můžete umístit přes sezonu trvale. Sundal bych ho jen na zimu. Nebál bych se ani elektrického plátna, pod přístřeškem by se mu nemělo nic stát,“ tvrdí Jan Novotný a doplňuje: „Pokud chcete mít kino ve venkovním otevřeném prostoru, uvažujte o kinu na stativech, o nafukovacím kinu, nebo čistě o plátně, kterým může být i bílá plachta, která se používá na reklamní bannery, pro které si vyrobte konstrukci.“

Venkovní kino na stativech je pro domácí použití nejdostupnější. Sehnat se dají levná plátna, která nainstalujete za pár minut a ihned můžete promítat. „U těchto pláten ale musíte brát v potaz sílu větru, aby vám neodletělo k sousedům, a samozřejmě déšť. Nikdo nebude sledovat film v dešti, navíc když hrozí úraz elektrickým proudem a poškození drahých přístrojů,“ varuje expert z domaciletnikina.cz.

„Ze zkušeností vím, že různá cena pláten není ani tak kvůli rozdílnosti promítaného obrazu, ale kvůli kvalitě konstrukce a materiálu, ze kterého je plátno vyrobeno. Rozdíl v promítaném obraze na drahém a levném plátně není markantní, a pokud nejste odborník, rozdíl nepoznáte.“

Dále je důležité vybrat správný projektor. Zde dejte pozor, pokud plánujete mít plátno pod přístřeškem a chcete jej připevnit na strop, abyste pro něj měli dostatek místa. „Každý projektor má svou projekční vzdálenost a může se stát, že sice zvládne nasvítit celou velikost plátna, ale z delší vzdálenosti, než máme přístřešek,“ říká Novotný.

Pokud máte dostatek místa, musíte si zase rozmyslet, zda chcete mít projektor před sebou a pohodlně ho obsluhovat, nebo si můžete vybrat projektor s dlouhou projekční vzdáleností. „U domácího promítání, kde pořád někdo vstává, tato varianta ale není ideální, “ radí Jan Novotný, který v případě projekční technologie doporučuje vybírat pro venkovní použití LCD, 3LCD nebo laserové projektory. „Kvůli malé svítivosti nedoporučuji LED a DLP projektory, které mohou při venkovním promítání způsobit duhový efekt.“

Stavba

Stáhněte si přílohu v PDF

V neposlední řadě myslete na správné ozvučení. „Kino dělá zvuk a je opravdu rozdíl pouštět zvuk z levných reprobeden nebo z těch v kvalitních. Bedny nemusí být až tak výkonné, sousedé by nemuseli mít pochopení, pokud by uprostřed noci poslouchali, jak Harry Potter vyhrává svůj první famfrpálový zápas,“ říká Jan Novotný. Pamatujte, že čím více reprobeden, tím více kabelů a zapojování. Pro domácí promítání jsou ideální maximálně dvě reprobedny.

Pozor také na náročnost přípravy a samotné montáže. „U prostorového zvuku například 5.1. udělá sice každý wau, ale už při druhém promítání si rozmyslíte, zda chcete přípravou kina na každé promítání strávit čtvrt nebo tři čtvrtě hodiny. Zvlášť pokud nápad pustit film pod širým nebem vznikne spontánně,“ radí Jan Novotný.

Cena malého domácího letního kina začíná na 13 tisících korunách za plátno a reproduktor. Pokud jste náročný divák, cena může stoupnout až na 60 tisíc korun.

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Stavba.