Ulita není alternativou k mobilním domkům nebo chatkám. Jde o řešení pro stálé bydlení. „Koncept domu v menším měřítku, který nabízí prostor pro pohodu uvnitř a nezavírá dveře před životem venku, mě dlouhodobě lákal. A vzhledem k tomu, že při navrhování mě nejvíce posouvají vlastní zkušenosti, už čtvrtým rokem na půdorysu pět krát pět metrů dál bydlíme,“ říká Radek Hegmon.
první cena – 1,94 milionu korun
spotřeba energie na vytápění – 3,7 MWh za rok
obestavěný prostor – 89,5 m3
Více informací najdete na: www.egoe‑life.eu
Skutečný dům, který se nestaví
Osmdesátimilimetrové panely z masivního řeziva, k tomu tepelná izolace, odvětrávaná mezera, fasádní obklad. Tak vypadá řez stěnou. Důslednost dokreslují trojskla a tepelné čerpadlo. Výsledek? Bytelnost, akustická pohoda a roční spotřeba na vytápění 3,7 MWh. Úsporná je Ulita i při pořizování. Vzniká ve výrobní hale, na pozemku se provádí jen kompletace. Nepotřebuje základovou desku, k jejímu uložení stačí patky nebo vruty. Stavba je tak velmi rychlá a nemusíte shánět řemeslníky.
Už ve standardu k bydlení
Do Ulity se nestěhuje, stačí vstoupit a bydlet. A platí to i pro základní konfiguraci. K užívání je připravena kuchyň, koupelna, záchod, obytná místnost i spací nika. O vytápění a chlazení se stará tepelné čerpadlo, o výměnu vzduchu rekuperační jednotky, o ohřev vody bojler. Elektroinstalace je kompletní, včetně LED osvětlení. A hlavně – díky masivní konstrukci a přírodním materiálům máte v ceně atmosféru skutečného domova.
Stáhněte si přílohu v PDF
Integrování a kouzlení s podlahami
Obestavěný prostor 89,5 m3, 12 500 litrů úložných prostor, místo až pro čtyřčlennou rodinu. To vše na půdorysu 25 m2. Kouzlo spočívá ve třech výškových úrovních podlah, výšce Ulity přes 3,8 metru a integraci spotřebičů i nábytku. Jak to může vypadat v praxi? Třeba vyvýšená spací nika je v prostoru nad druhým pokojem a koupelnou, pračka je přístupná z koupelny, ale místo má pod lavicí v kuchyni. Koše jsou integrované do podlahy, jídelní stůl může mít výsuvné žehlicí prkno…
Domov je i tam, kde nejsou zdi
Ulita je produktem skupiny Egoé z Bílovic na Uherskohradišťsku. Ta mimo jiné již třicet let vyvíjí a vyrábí mobiliář, outdoorový nábytek a má zkušenosti s realizací staveb v dopravní infrastruktuře. Právě další produkty umožnily vytvořit kolem Ulity ekosystém, který nabízí řešení pro pobyt venku – ze zahrady vytvoří další pokoje. Základem je modulární systém pergol, které lze doplňky a nábytkem doladit třeba do role kuchyně, ložnice nebo jídelny.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Stavba.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist