Michal Koudelka, který vede Bezpečnostní informační službu (BIS), by se měl v květnu dočkat povýšení do generálské hodnosti. Vláda ve středu schválila návrh, aby ho prezident Petr Pavel jmenoval do hodnosti brigádního generála, řekl novinářům po zasedání ministr práce Marian Jurečka (KDU‑ČSL). Obdobnému návrhu kabinetu v minulosti sedmkrát nevyhověl bývalý prezident Miloš Zeman, jeho nástupce Pavel v pondělí zopakoval, že Koudelku jmenuje.

Předchozí prezident Zeman byl ke Koudelkovi a k celé BIS silně kritický a opakovaně ho generálem odmítl jmenovat. Příslušné návrhy na povýšení mu předložila Fialova vláda, ale i předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO). Při poslední příležitosti loni v říjnu už kabinet Koudelku nenavrhoval s tím, že počká na březnový konec Zemanova mandátu.

Jurečka ve středu řekl, že Koudelka měl být jmenován už dávno, v nynější „konstelaci“ by se toho měl dočkat. „Opakovaně dokázal, že jednoznačně chrání zájmy této země a její bezpečnost,“ uvedl vicepremiér. Ocenil, jakým způsobem kontrarozvědku řídí. Jurečka věří tomu, že tento návrh podává tentokrát kabinet naposledy.

Pavel v pondělí připomněl, že se jmenováním Koudelky generálem počítal už od své prezidentské kampaně. „Od doby, kdy jsem hovořil o tom, že jsem připravený ho jmenovat na základě návrhu vlády při první možné příležitosti, nedošlo k žádné události, která by můj názor měla změnit. Pokud dostanu od vlády návrh, budu ho jmenovat,“ řekl.

Koudelka se narodil v roce 1965, vystudoval České vysoké učení technické. Je dlouholetým pracovníkem kontrarozvědky, v tajných službách je od roku 1992. Deset let vedl odbor kontrašpionáže. Ředitelem BIS ho v roce 2016 poprvé jmenovala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), vystřídal dlouholetého šéfa BIS Jiřího Langa. Po skončení mandátu byl řízením BIS krátce pouze pověřen, plnohodnotně se pozice ujal znovu loni v únoru.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.