Arabské jaro definitivně skončilo. Politická revolta jedné arabské generace volající po svobodě, či alespoň polidštění autoritářských či rovnou diktátorských režimů symbolicky skončila tam, kde před více než desetiletím začala. Totiž v Tunisku, kde tamní justice uvěznila opozičního lídra Rašída Ghannúšího.

Na jeho jméno si teď vzpomene málokdo. Ghannúší je přitom jedním z nejdůležitějších myslitelů současného arabského světa. Ve zkratce řečeno: letos dvaaosmdesátiletý politik se pokusil skloubit islamismus se svobodou a svébytnou demokracií. I když chtěl vrátit náboženství do srdcí, politiky, morálky, prostě každodennosti Arabů, trval zároveň na pluralitě, nenásilí, porozumění víře. Za což byl vroucně nenáviděn vládnoucími sekularisty i militantními islamisty. Značnou část dospělosti proto strávil ve vězení či britském exilu. 

Teď se za mříže vrátil. Vzhledem ke svému věku patrně nadobro, pokud mu ovšem úřady opět neumožní odejít do ciziny.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.