Úřad pro ochranu osobních údajů prověřoval antivirovou společnost Avast, respektive její nástupnickou společnost Gen kvůli nepřímému prodeji osobních údajů přes dceřinou společnost Jumpshot. Seznam Zprávy s odkazem na dřívější informace specializovaného serveru Global Data Review napsaly, že úřad kvůli tomu udělil firmě rekordní pokutu 13,7 milionu eur (přes 320 milionů korun) s tím, že řízení ale ještě neskončilo. Zástupci společnosti Gen uvedli, že dosud nebylo vydáno konečné rozhodnutí, proto případ nebudou komentovat. Ani mluvčí ÚOOÚ Milan Řepka se nechtěl k záležitosti nyní vyjádřit. Podle Seznam Zpráv pravděpodobně existuje možnost, že se firma může proti verdiktu odvolat.

„Řízení před Úřadem pro ochranu osobních údajů stále probíhá a dosud nebylo vydáno konečné rozhodnutí. Z toho důvodu nemůžeme záležitost komentovat,“ sdělila zástupkyně Genu. Od ledna 2020 podle ní Avast opakovaně potvrdil svůj závazek podniknout všechny nezbytné kroky k zajištění bezpečnosti a soukromí dat svých uživatelů. Dokládat to má rychlé uzavření společnosti Jumpshot. Avast dál přijímá proaktivní opatření, aby zajistil, že jeho postupy na ochranu soukromí jsou jeho nejvyšší prioritou, dodala.

V roce 2020 byl Avast nucen divizi Jumpshot zavřít poté, co se ukázalo, že své dceřiné společnosti předává údaje o aktivitách konkrétních uživatelů na internetu a že tato divize je pak prodává svým klientům. Avast měl tehdy 435 milionů aktivních uživatelů a společnost Jumpshot měla nabízet k prodeji data 100 milionů z nich, uvedly Seznam Zprávy.

Data zpracovávaná a nabízená společností Jumpshot měla podle dřívějšího vyjádření ÚOOÚ obsahovat například informace o vyhledávaných internetových stránkách, nainstalovaných aplikacích nebo uložených souborech. Údaje byly shromažďovány ze všech typů zařízení s nainstalovaným antivirovým softwarem Avast běžících na Windows, Apple Mac a Android.

Udělená pokuta je podle Seznam Zpráv v současnosti zdaleka nejvyšší pokutou v České republice, ale také jednou z 20 nejvyšších pokut uložených za porušení GDPR na celém světě.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.