Po odmlce trvající měsíc a půl máme za sebou jeden z dalších víkendů, kdy američtí regulátoři museli vyřešit kolaps banky. Po Silicon Valley Bank (SVB) v polovině března byla tentokrát na řadě First Republic Bank (FRB).

Ačkoli byla First Republic Bank o něco větší než Silicon Valley Bank, z reakce finančních trhů byste to nepoznali. Po pádu SVB se trhy ihned zmítaly v divokých křečích, kdy první a druhá polovina dne často byly rozdílné jako den a noc. Úrokové míry se dramaticky propadly a i akciové trhy nesly situaci nelibě. Tentokrát nejenže akciové trhy vůbec nereagovaly, ale úrokové míry dokonce povyskočily výše. A tak se nabízí otázka: Je toto tečka za celou bankovní krizí?

Nulová reakce finančních trhů nutně neznamená, že bankovní situace trhy již nezajímá. To, že FRB je na pokraji krachu, se vědělo prakticky od okamžiku, kdy padla SVB. Konečný pád FRB tento víkend pak není velké překvapení. Naopak – to, že se američtí regulátoři dohodli na prodeji velké části FRB největší americké bance JPMorgan a že nepojištěné vklady opět nezaznamenaly žádnou ztrátu, bylo pro finanční trhy dobrými zprávami.

I tak absence negativní reakce ze strany finančních trhů velmi pravděpodobně znamená, že období turbulence je za námi. Nicméně se nedá říci, že příčiny či důsledky této bankovní minikrize jsou vyřešené. Jsou i další americké bankovní instituce, které budou nadále trpět pod tíhou vysokých úrokových měr, které postupně zdražují jejich financování, zatímco jejich aktiva mají fixní úrokovou sazbu. Není pak vyloučeno, že některé z těchto institucí celou situaci nepřežijí, a tak dojde k dalším pádům či nucené konsolidaci. Je ale nepravděpodobné, že takové pády povedou ke stejné panice, jakou jsme zažili v březnu.

A pak jsou tu makroekonomické důsledky celé minikrize, která velmi pravděpodobně povede k přiškrcení nových půjček a následnému ochlazení ekonomiky. První, dramatické dějství je tak za námi, ta další, méně dramatická teprve přijdou.