Proč to zase hraje černoch? Diskuse pod články, které informují o historicky nepřesných obsazeních ve filmech, bývají dost podobné. A to ať už jde o anglické královny Annu Boleynovou a Markétu z Anjou, nebo třeba o finského vojevůdce Carla Gustava Emila Mannerheima. V hlavních rolích: herečka nebo herec tmavé barvy pleti.
Rozruch v Egyptě vzbudil, a to ještě před svou premiérou, nový dokumentární seriál Netflixu o královně Kleopatře. Známou panovnici z řecké dynastie Ptolemaiovců v něm totiž ztvárnila Adele Jamesová, britská herečka afrického původu. A za podobným popraskem stál letos na jaře britský seriál Tři mušketýři. Roli hraběte d’Artagnana dostal rovněž černoch, poměrně neznámý Brit Malachi Pullar-Latchman.
„Jakýkoliv film nebo seriál zasazený do minulosti vypovídá spíše o době, kdy vznikl, než o historické epoše, ve které se odehrává,“ myslí si Milan Hain z katedry divadelních a filmových studií Univerzity Palackého v Olomouci. Podle něj má film potenciál být dobrým prostředkem pro propagaci diverzity a inkluze, byť to v českém prostředí ještě nějakou dobu potrvá.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.