Zelená dohoda pro Evropu vytyčila velmi ambiciózní cíle: závazek dosažení klimatické neutrality do roku 2050 byl podpořen všemi zeměmi Evropské unie včetně Česka. Bude vyžadovat obrovské investice do nových technologií a transformaci téměř všech odvětví našeho hospodářství. Je jasné, že investice financované z veřejných rozpočtů nebudou postačovat. Většina investic pro úspěšnou transformaci musí být financována soukromými zdroji.
Na jaře před pěti lety Evropská komise představila strategii, jak podpořit přeorientování kapitálových toků směrem k udržitelným investicím a také zajistit, aby finanční sektor a podniky měly adekvátní nástroje, jak přechod k udržitelnosti úspěšně zvládnout, a to ve smyslu nejen zlepšení dopadu na klima a životní prostředí, ale v prvé řadě i zlepšení odolnosti firem vůči rizikům plynoucím z klimatické změny a degradace životního prostředí, která se každým rokem zvyšují.
Tato strategie byla postavena na třech pilířích:
1) Prvním je vytvoření důvěryhodného a užitečného nástroje, který by vyjasnil, které hospodářské projekty/činnosti významným způsobem přispívají k naplnění cílů Zelené dohody, tzv. taxonomie. Ambicí taxonomie není pouze „certifikovat“ to, co je zelené již dnes, ale v prvé řadě poskytnout praktické vodítko pro investory a společnosti, jakého zlepšení v dopadu na životní prostředí je nutno postupně dosáhnout ve všech klíčových hospodářských odvětvích, především v těch, kde je potenciál snížení negativního dopadu (např. snížení emisí) největší, tj. v energetickém a zpracovatelském průmyslu, stavebnictví, dopravě apod. Dnes již existuje taxonomie na klimatické cíle, která pokrývá činnosti zodpovědné za zhruba dvě třetiny uhlíkových emisí. Evropská komise nyní dokončuje taxonomii i pro další cíle: oběhové hospodářství, prevenci a kontrolu znečištění, ochranu vody a biologické rozmanitosti, která bude představena v červnu. Jejím hlavním cílem je usnadnit dialog mezi finančním sektorem a společnostmi o financování přechodu firem a ulehčit přístup k penězům na projekty a investice, které přispějí k rozvoji firem v souladu s cíli Zelené dohody. Více o taxonomii jasně a přehledně naleznete na webu EU Taxonomy Navigator (europa.eu).
2) Druhým pilířem je zvýšení transparentnosti prostřednictvím zveřejňování informací ze strany finančního sektoru i podniků. Evropská komise zahájí za několik týdnů veřejnou konzultaci o návrhu evropských standardů, které společnostem umožní systematicky a věrohodným a srovnatelným způsobem podávat zprávy o své výkonnosti v oblasti udržitelnosti. Velké a kotované společnosti, na které se vztahuje Směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti, schválená na politické úrovni minulý rok, budou podávat zprávy jak o svých dopadech na lidi a životní prostředí, tak o tom, jakým způsobem řídí rizika vyplývající ze změny klimatu, degradace životního prostřední a dalších otázek udržitelnosti. Komise se v průběhu finalizace těchto standardů bude snažit minimalizovat administrativní náklady spojené s tímto reportingem a zajistit, aby byly požadovány pouze informace, které budou pro potenciální investory klíčové a užitečné. Bylo by velmi prospěšné, kdyby se firmy a finanční sektor ze střední a východní Evropy této konzultace aktivně zúčastnily, aby Komise mohla zohlednit perspektivy ze všech částí Evropy, a to zejména z těch, kde jsou výzvy a příležitosti přechodu a zelené transformace největší.
3) Třetí pilíř se týká vytvoření vhodných nástrojů, které by firmám a finančnímu sektoru umožnily financování projektů s pozitivním dopadem (klimatické benchmarky, standard na zelený dluhopis atd.). Oproti povinné transparentnosti a reportingu se jedná o nástroje zcela dobrovolné a jejich využití je zcela v rukou investorů, bank a společností.
Hlavní prioritou Komise je nyní zajistit, aby byl rámec pro udržitelné finance co nejvíce účinný a použitelný. Toho se bude snažit dosáhnout dvěma způsoby. V prvé řadě to bude minimalizováním administrativní zátěže z nové regulace transparentnosti a poskytnutím podpory firmám při její implementaci. Tam, kde je prostor pro zjednodušení a zlepšení, je třeba ho plně využít. Zadruhé se jedná o identifikování příležitostí, které taxonomie a další nástroje agendy udržitelných financí nabízejí, a zajištění, aby všechny firmy ve všech odvětvích našeho hospodářství měly snazší možnosti financování své transformace a dalšího rozvoje nezávisle na svých výchozích pozicích. Nová regulace hraje nepochybně důležitou podpůrnou roli, nicméně úspěch této agendy bude dán především tím, do jaké míry firmy a finanční sektor uvedené nástroje prakticky využijí.
Diskuse na konferenci CEE Sustainable Finance Summit, organizované minulý týden Mezinárodním centrem pro udržitelné finance (ISFC) a velmi kvalifikovaně vedené CEO Lindou Zeilinou, nabídla celou řadu příkladů, jaký obrovský potenciál a skvělé příležitosti jak pro firmy, tak pro finanční sektor tato agenda v Česku a regionu střední a východní Evropy nabízí. Evropská komise se bude v těchto diskusích a podpoře úspěšné implementace i nadále aktivně angažovat a v průběhu června představí další konkrétní kroky, příklady a náměty, jak jí dosáhnout.
Text nevyjadřuje názor redakce. Článek vznikl ve spolupráci s centrem ISFC.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist