V konsolidačním balíčku, který připravila vláda Petra Fialy (ODS) na ozdravení veřejných financí, se objevuje stále více děr. Po plánu na úspory u plateb příspěvků na podporované zdroje energie, který vzbudil nevoli investorů do obnovitelných zdrojů, je dalším příkladem zdanění příjmů z prodeje podílů ve firmách i cenných papírů. Nově se bude zdaňovat příjem z tohoto prodeje nad zmíněných 40 milionů korun bez ohledu na to, jak dlouho investor podíl či cenné papíry drží.

Podle expertů přitom státu hrozí, že na daních vybere nakonec méně, než čekal. Zároveň hrozí soudní spory a snížení atraktivity země pro investory do technologických společností. „Návrh je naprosto nerealistický a přinese pouze spory a komplikace,“ kritizuje opatření Petr Šíma, partner investiční skupiny DEPO Ventures.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze