Bitevní letadlo přistává na rovném kusu silnice kdesi v lesích, kde pilot nikdy předtím nebyl. Stroj nezastavuje a zaroluje na kus asfaltu v houští. Tam na něj čeká speciální přívěs, cisterna a malá nákladní auta se zásobou raket. Pětice mužů od obsluhy pracuje rychle a efektivně a během zhruba dvaceti minut může pilot s natankovaným a opět plně vyzbrojeným letounem startovat do boje. To je reálná scéna ze cvičení letounů Gripen švédské armády ve Finsku, která se odehrála před několika lety.

Přesně na tohle si švédská armáda letoun, který je i ve výzbroji české armády, vymyslela: bojovat proti případné ruské agresi z dobře ukrytých a daleko rozmístěných základen, kde není potřeba složitá infrastruktura a kde jako startovací a přistávací dráha může sloužit i silnice. Takový letoun by se nyní hodil i Ukrajině, která zoufale potřebuje moderní bojová letadla a má od evropských spojenců slíbené americké stroje F-16. Švédsko zatím odmítlo Gripeny Ukrajině dát s tím, že jich – bohužel – nemá na rozdávání.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.