Být stále mlád, to bych si přál, být stále mlád, vzepřít se jednou provždy kalendáři, jen mládí, nikdy stáří... zpíval kdysi Karel Gott, kterému se toto přání bohužel nesplnilo. Setrvalé mládí a věčný život jsou zatím nad možnosti medicíny. Omlazení i o mnoho let je ale možné. A překvapivě k tomu není potřeba ani skalpel, ani botox a ani mladý milenec či milenka.

Má to svá ale a je jich hodně. Začněme tím, že vědci dosud přesně nezjistili, co přesně způsobuje stárnutí. Nejvíc uznávané jsou dvě teorie. Za prvé, že je člověk (a většina dalších živých organismů) „naprogramovaná“ na předem danou maximální délku života. Potom postupně odcházejí jednotlivé „součástky“ – stejně jako u každého spotřebního zboží – a nastává genetický, hormonální a imunologický úpadek. S tou výjimkou, že příroda člověku nedává žádné záruky. Druhá teorie tvrdí, že stárnutí je výsledkem poškození DNA a buněk, které způsobuje špatné životní prostředí a mizerný životní styl. A že náprava automaticky zvýší věk dotyčného.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.