Přesně deset let po policejním zásahu na Úřadu vlády, po němž padl kabinet Petra Nečase (ODS), soud vynesl verdikt v případu, který stál u jeho zrodu. Jde o takzvané trafiky pro rebelující poslance ODS. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Anežéka Pudilová dala za pravdu obžalobě, že se tehdejší premiér, jeho milenka a později manželka Jana a náměstek ministra zemědělství Roman Boček dopustili korupce, když zákonodárcům nabídli lukrativní posty ve státní správě výměnou za složení poslaneckého mandátu, aby prošel balíček daňových změn.

Nečas dostal dvouapůlletou podmínku a peněžitý trest ve výši milion korun, jeho žena a Boček pak každý dvouletou podmínku a pokutu 300 tisíc korun. Nečasová současně nesmí dva roky pracovat v řídicích funkcích ve státní správě.

„Skutkový děj byl jednoznačně prokázán,“ uvedla Pudilová. Soud podle ní vycházel zejména z odposlechů obžalovaných. Jejich konverzaci v nich označila soudkyně za jednoznačně konspirativní. Verdikt není pravomocný, Nečas se na místě odvolal. Zbylí dva odsouzení si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Pro bývalého expremiéra i jeho ženu jde už o druhé odsouzení. Nečasová si již dříve odnesla pravomocně tříletou podmínku za zneužití Vojenského zpravodajství, když nechala sledovat svoji sokyni v lásce, tehdejší premiérovu manželku Radku.

Nečasovi zase soud před měsícem pravomocně potvrdil dvouletou podmínku a stotisícový peněžitý trest za křivé svědectví, když před soudem lživě vypovídal v kauze své současné ženy. V jeho případě tak jde nyní o souhrnný trest.

Za podplacení poslanců ODS hrozilo trojici odsouzených až šestileté vězení. Podle předsedkyně senátu Anežky Pudilové by v případě, že by Nečasová nedostala za minulé odsouzení milost od prezidenta Miloše Zemana, byla otázka uložení nepodmíněného trestu „na stole“.

Naopak trojice poslanců – Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa – nakonec mezi obžalovanými, a tedy ani odsouzenými nebyla. Jejich stíhání zastavil v červenci 2013 Nejvyšší soud, když řekl, že je chrání poslanecká imunita.

I když jeho verdikt po dvou letech označil za nezákonný Ústavní soud s tím, že v tomto případě nešlo o výkon poslaneckého mandátu a imunita se na ně nevztahuje, stíháni už být nemohli. Navíc se jim ministerstvo spravedlnosti mezitím za nezákonné stíhání omluvilo a dohromady zaplatilo 1,9 milionu korun odškodného.

Obvodní soud se kauzou trafik zabýval sedm let. Původní soudkyně Helena Králová trojici nejdříve osvobodila – a to poté, co odposlechy označila za nezákonné. Její verdikt ale zrušil odvolací soud. Králová mezitím odešla do důchodu a její případ dostala soudkyně Pudilová. Ta musela celé dokazování provádět znovu, protože na tom obžalovaní trvali.

Při ukládání trestů přihlédl senát v čele s Pudilovou zejména k délce trestního stíhání. „Tento případ není jen selhání vysokých politických představitelů a úředníků, ale i selhání soudní moci,“ prohlásila Pudilová. Podle ní ale trojici přitížilo to, že nejednala ve snaze o stabilizaci veřejných financí, ale byla motivována snahou o uchování politické moci.

Zátah na Úřadu vlády v červnu 2013 vygeneroval ještě několik dalších stíhání. Ta ale nakonec všechna skončila pro žalobce nezdarem. Nečasová byla například stíhána spolu s podnikatelem Ivo Rittigem a právníkem Davidem Michalem za vyzrazení tajné zprávy BIS. Soud je ale osvobodil, když žalobce neprokázal, co přesně a kdy od Nečasové získali – to, že se o tom bavili v odposleších, nestačilo. Stíhání Nečasové za to, že nezdanila drahé dary, které jako šéfka Nečasova kabinetu dostávala, bylo zase zastaveno pro promlčení.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist