Přední zástupce českého leteckého průmyslu bude spolupracovat s ukrajinskými konstruktéry. První brněnská strojírna (PBS) Velká Bíteš a ukrajinský Ivčenko Progress začnou společně vyrábět proudové motory. Spolupráci obě strany podpořily podpisem memoranda na airshow v Paříži, která je letos největším setkáním leteckého byznysu v Evropě. Model silného motoru AI-PBS 350 využitelného pro velké bezpilotní drony už byl v Paříži k vidění, teď probíhá jeho certifikace a ještě letos se začne vyrábět.

Ivčenko Progress je konstrukční kancelář, která je partnerem ukrajinského výrobce Motor Sič, jenž dodává pohon do obřích letadel Antonov. Ivčenko zároveň spolupracuje s tureckým výrobcem bezpilotních letounů Bayraktar. PBS má kontakty s ukrajinským Ivčenkem už od roku 2006. Společná výroba ale pro obě firmy reálně znamená přechod od projektů k vzájemně výhodnému byznysu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.