Ukrajinská armáda v sobotu oznámila územní zisky ve východní Doněcké oblasti v místech, která byla pod ruskou nadvládou od roku 2014. Vojenský mluvčí médiím řekl, že Ukrajinci získali zpět „několik pozic“ u vesnice Krasnohorivka zhruba 20 kilometrů od Doněcka. Rozsah těchto územních zisků armáda nespecifikovala.

Oznámení přišlo v den, kdy za hranicemi v Rusku vypuklo ozbrojené povstání žoldnéřů z Wagnerovy skupiny, podle webu Kyiv Independent ovšem ukrajinský postup nastal už dříve. Armádní prohlášení podle něj uvádělo, že zpráva byla „z taktických důvodů“ o několik dní odložena.

„Útočné jednotky ukrajinské armády poblíž Krasnohorivky... dobyly několik pozic, které nepřítel držel od roku 2014,“ citoval deník Financial Times mluvčího ukrajinské armády pro jižní úsek fronty Valerije Šeršeně. Zpráva přišla poté, co byly z okolí Krasnohorivky v posledních měsících opakovaně hlášeny střety.

Ukrajinská armáda nedávno zahájila dlouho připravovanou protiofenzívu s cílem osvobodit území na jihu a východě země zabraná v letech 2014 a poté při loňské plnohodnotné ruské invazi. Hlášené územní zisky jsou zatím relativně malé, analytici však soudí, že ukrajinská operace ještě nabere na obrátkách.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist