Po víkendových událostech, kdy Jevgenij Prigožin táhl se svými wagnerovci na Moskvu, je to snad už každému jasné. Rusko není stát v běžném slova smyslu. Skutečný stát, notabene aspirující na velmocenské postavení, nemůže nechat na svém území vyrůst autonomní soukromou armádu, která se kdykoli může obrátit proti němu. Představte si to kdekoliv v Evropě nebo třeba i v Číně. Nejde to.  Při akcích USA v zahraničí sice fungují kontraktoři typu Blackwater, ale míra regulace firmy je kvalitativně jiná než u ruských wagnerovců. Stát dělá státem mimo jiné to, že si drží monopol na násilí skrze policii a armádu. Demokratický stát takto brání demokracii, totalitní stát totalitu. Žádný stát ale nemůže organizované násilí legálně outsourcovat v takové míře jako to dělá Rusko.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se