Zakladatel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin je v ruském Petrohradu, a nikoliv v Bělorusku, kam měl odjet po svém nedávném pokusu o ozbrojenou vzpouru. Prohlásil to běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle ruskojazyčného serveru BBC chce záležitosti okolo wagnerovců v dohledné době probrat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Co se týče Prigožina, je v Petrohradu. Není na území Běloruska,“ odpověděl Lukašenko na otázku ohledně wagnerovců. Řekl také, že Prigožinovým žoldnéřům Minsk nabídl usídlit se v některých bývalých vojenských osadách, což však podle něj odmítli.

Situace okolo ozbrojené vzpoury Prigožina a jeho mužů z předminulého víkendu zůstává nejasná. Šéf wagnerovců tehdy obvinil ruské ministerstvo obrany, které dlouhodobě kritizoval za neschopnost při vedení války proti Ukrajině, z útoku na jeho síly, jež pak ovládly Rostov na Donu a vyrazily na Moskvu. Putin tehdy ve veřejném projevu obvinil Prigožina a jeho muže ze zrady, později ale přistoupil na dohodu zprostředkovanou Lukašenkem, který měl Prigožinovi zajistit běloruský exil.

Wagnerovci dostali na výběr, aby buď pokračovali ve službě v ruské armádě, anebo odešli do Běloruska či do civilu. Nebylo jasné, zda přesun zahájili, Lukašenko nicméně 27. června oznámil, že letadlo s Prigožinem přistálo v Minsku.

Petrohradský server Fontanka dříve s odkazem na své zdroje uvedl, že Prigožin ve středu navštívil kancelář ruské tajné služby FSB pro Petrohrad a Leningradskou oblast, kde dostal zpět zbraně a 10 milionů rublů (2,3 milionu korun) zabavených při razii v jeho petrohradském sídle v den vzpoury.