Nákladní lodní doprava v Česku upadá, už třetí rok v řadě množství přepraveného zboží po řekách kleslo. Loni podle předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad, přepravily lodě 1,26 milionu tun nákladu. Je to nejméně od roku 1995, odkdy ministerstvo dopravy zveřejňuje statistiky lodní přepravy. Meziročně kleslo množství přepraveného nákladu o tři procenta, ve srovnání s rokem 2019 činí pokles 27 procent. Podle nákladních dopravců vnitrozemská přeprava po řekách klesá mimo jiné kvůli suchu.

Podle jednatele lodní dopravní firmy EVD-Sped Lukáše Hradského nelze na území Česka očekávat zlepšení stavu pro nákladní lodní dopravu, a to kvůli suchému Labi. Jak řekl, v řece je nedostatečné množství vody pro nákladní dopravu dvě třetiny roku. „V takovém prostředí a velké konkurenci ostatních způsobů dopravy se nákladní lodní doprava po Labi dělá těžko,“ dodal.

Meziročně vzrostlo naopak množství přepraveného zboží tuzemskými firmami v zahraničí. České lodě ve třetích zemích loni přepravily 456.000 tun, meziročně zhruba o osm procent více. Hradský uvedl, že pro zboží ze západních přístavů je poptávka po lodním prostoru velmi vysoká. Část trasy odjede firma lodí, v Česku pak využívá železniční či silniční dopravu.

Podle Hradského je totiž železniční kapacita u námořních přístavů naplněná. Řekl, že v okamžiku spolehlivě splavného Labe lze očekávat silnou poptávku po lodní dopravě. „Oživit poptávku tedy nepotřebujeme, potřebujeme jen spolehlivou infrastrukturu stejně, jako to mají další dopravní módy,“ dodal. Možné řešení situace vidí ve výstavbě jezu v Děčíně či schválení smlouvy o splavnosti Labe mezi Českem a Německem, jejímž cílem je zajistit splavnost Labe od Pardubic až do Hamburku.

Silniční nákladní doprava v Česku za rok 2022 přepravila asi 473 milionů tun nákladu, železniční asi 93 milionů a lodní 1,26 milionu tun. Letecká doprava pak v loňském roce zajistila přepravu 73 300 tun nákladu.