Vyhráli, ale ztratili. Prohráli, ale získali. Takto shrnul španělský deník El País výsledky nedělních předčasných parlamentních voleb ve Španělsku, které sice vyhráli pravicoví Lidovci a získali více mandátů než v minulém parlamentu, ale ultrapravicová partaj Vox, jejich potenciální koaliční partner, ztratila. Pravice tak není schopna vytvořit většinu, jak se všeobecně očekávalo.

Druzí skončili dosud vládnoucí socialisté. Ti mají mnohem větší potenciál vytvořit koaliční vládu, i když to bude velmi těžké. Kupříkladu analytická firma Eurasia Group dává nyní největší šance tomu, že Španělé půjdou brzy znovu k volbám.

Nenaplnila se tedy předpověď, že španělská pravice odstartuje svým úspěchem po celé Evropě vítěznou vlnu, která vyvrcholí příští rok v červnu ve volbách do Evropského parlamentu. Spíš se potvrdil jiný trend, viditelný poslední dobou v evropských demokraciích: volby nepřinášejí stabilní vládní většinu a musejí se opakovat pořád dokolečka, aby se mohla vytvořit aspoň trochu funkční vláda.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.