Před komunálními volbami v roce 2018 vyrazila ODS do boje proti liberálním Pirátům nebývale drsnou kampaní. Video strany na sociálních sítích například zobrazovalo mladíka, který nejspíš požil drogy či příliš alkoholu, jak nepřítomným výrazem hledí na kolemjdoucí lidi. „Ten taky půjde volit?“ nebo „Necháte ho rozhodovat za vás?“ ptala se ODS. Podobně strana ukázala, proti komu se hodlá vymezovat – heslem „V klinice se léčí, nefetuje“ s odkazem na squattery, kteří v roce 2014 obsadili budovu bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková o drogově závislých mluvila v roce 2018, když popisovala, proč nepodporuje zabydlování bezdomovců. „Z velké většiny jde o drogově závislé osoby, o lidi, kteří mají například tendence k sebevraždám, a nepovažuji za bezpečné tyto osoby zabydlovat do domů mezi slušné, pracující a platící nájemce.“

Teď občanští demokraté na dřívější protidrogovou rétoriku zapomínají v kauze týkající se právě Vaňkové. Na sociálních sítích se před několika dny objevila fotografie, na níž je primátorka zachycena u několika „lajn“ bílého prášku a papírové ruličky, což je typické pro konzumaci kokainu. Není však zřejmé, zda Vaňková kokain brala, nebo jen byla u jeho případné konzumace přítomna.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.