Můj makroekonomický výhled se vlastně nezměnil od srpna 2022. Tehdy jsem nabyl přesvědčení, že nastane několikaletá stagflace, což způsobí, že akciový trh půjde víceméně do strany s nějakou desetiprocentní odchylkou nahoru nebo dolů. Index S&P 500 byl v té době na úrovni 4100 bodů, tudíž jsme aktuálně u jeho horní hranice, a pokračující odolnost americké ekonomiky (růst HDP v 2Q o 2,4 procenta) společně s dalším poklesem inflace (CPI už o tři procenta) možná způsobí, že jsem se mýlil.

Zatím jsem ovšem svůj výhled nepřehodnotil a z tohoto důvodu jsou v mém portfoliu například maloobchodníci (Marks & Spencer), restaurace (MTY Food, Texas Roadhouse), aerolinky (Ryanair, IAG) nebo hoteliéři (Choice Hotels) – tedy firmy, které účtují relativně malé položky, a proto inflaci snadněji přenášejí na zákazníka. Ale to není všechno.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.