Zatímco pokles HDP už vyhlíží kdekdo, větší redukce ziskovosti firem zatím v cenách akcií obsažená není. A to se zdá až příliš optimistické.

Od padesátých let oscilovala průměrná čistá marže amerických firem kolem 4–5 procent. V devadesátých letech začala setrvale růst nad 6 procent. Po finanční krizi se dostala nad 8 procent a nyní je přibližně na úrovni 10,5 procenta.

Nelze empiricky určit správnou, tedy spravedlivou výši čisté marže. Jde o hodnotový soud. Mohou nám ale napovědět faktory, které k tomuto růstu vedly. Některé by šly označit za dobré: efektivnější řízení, vyšší podíl nehmotných aktiv (nyní cca 80 procent hodnoty S&P500 proti 20 procentům v 70. letech), důraz na výzkum a vývoj, internacionalizace (25procentní podíl zisků ze zahraničí vs. 10 procent v 70. letech). Další už jsou problematičtější: vyšší koncentrace v sektorech (asi 40procentní pokles počtu listovaných firem od konce devadesátých let), pokles korporátního zdanění (efektivní sazba pod 20 procent, zatímco v 70. letech nad 40 procent), snižující se podíl nákladů na mzdy (50 procent z tržeb vs. 58 procent v 70. letech), vyšší korporátní zadlužení (kompenzováno postupným snižováním úrokových sazeb).

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.