Zatímco pokles HDP už vyhlíží kdekdo, větší redukce ziskovosti firem zatím v cenách akcií obsažená není. A to se zdá až příliš optimistické.
Od padesátých let oscilovala průměrná čistá marže amerických firem kolem 4–5 procent. V devadesátých letech začala setrvale růst nad 6 procent. Po finanční krizi se dostala nad 8 procent a nyní je přibližně na úrovni 10,5 procenta.
Nelze empiricky určit správnou, tedy spravedlivou výši čisté marže. Jde o hodnotový soud. Mohou nám ale napovědět faktory, které k tomuto růstu vedly. Některé by šly označit za dobré: efektivnější řízení, vyšší podíl nehmotných aktiv (nyní cca 80 procent hodnoty S&P500 proti 20 procentům v 70. letech), důraz na výzkum a vývoj, internacionalizace (25procentní podíl zisků ze zahraničí vs. 10 procent v 70. letech). Další už jsou problematičtější: vyšší koncentrace v sektorech (asi 40procentní pokles počtu listovaných firem od konce devadesátých let), pokles korporátního zdanění (efektivní sazba pod 20 procent, zatímco v 70. letech nad 40 procent), snižující se podíl nákladů na mzdy (50 procent z tržeb vs. 58 procent v 70. letech), vyšší korporátní zadlužení (kompenzováno postupným snižováním úrokových sazeb).
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.