Do konce roku by měla vláda dostat na stůl koncepci, jak bojovat s lesními požáry, problémem stále palčivějším v souvislosti se změnami klimatu. Experty ministerstev a hasiče pobídl k vypracování materiálu zejména loňský mimořádný požár v Národním parku České Švýcarsko. Při několikatýdenní pohromě na 1600 hektarech plochy parku se ukázalo, že země není na zvládání podobných katastrof připravená. Chybí modernější požární plány, preventivní opatření, monitoring, větší počet strážců i hasicí technika.

Z koncepce, která má mezery doplnit, zatím hasiči mohou využít její první součást. Ministerstva zemědělství a životního prostředí už v červenci najala služby dvou těžkých vrtulníků Black Hawk, patřících zbrojařskému holdingu Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada. Stroje jsou schopné požár zalévat třemi tisíci litry vody, a plány s nimi počítají i do budoucna.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.