Průměrné teploty v Česku v uplynulých letech vzrostly a proschlé dřevo v lesích je v létě čím dál hořlavější. Loňský požár v Národním parku České Švýcarsko, který byl největší, jaký dosud země zažila, ukázal, že je třeba se připravit i na rozsáhlé pohromy. Ty dosud postihovaly spíše jih Evropy a Severní Ameriku, například v Kanadě už letos ohně spolkly patnáctinásobek běžně zasaženého území v tomto období roku. Česko však zatím moderní koncepci prevence lesních požárů i vypořádání se s nimi nemá.

Podle expertů zemi chybí například lesní protipožární pásy, větší péče o přístupové cesty, zdroje vody či jasná požární pravidla. Návrh velkorysých opatření, která by zahrnovala například zvýšení počtu strážců národních parků i nákup letecké hasicí techniky a přišla by státní kasu na více než miliardu korun, vznikl loni na ministerstvu životního prostředí. Nyní však o něm úřady mlčí.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.