Více než šestihodinové jednání špiček koalice o změnách v úsporném balíčku skončilo až po středeční půlnoci. Jeho účastníci ho sice popisují jako „celkem překvapivě klidné“, přesto se u některých bodů zapotili a k výsledku museli dojít i čistě politickou improvizací. Nejobtížněji se podle informací HN rodila dohoda na daňovém zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů.

„Věděli jsme, že tady jsme byli při přípravě původního úsporného balíčku až moc přísní a že budeme muset trochu upustit páru. Skoro každá strana si to ale představovala jinak,“ popisuje jeden z účastníků jednání, který si nepřál být jmenován. Vláda přitom původně chtěla veškerá daňová zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů zrušit. Kvůli tomu ale čelila prakticky okamžitě od květnového představení úsporného balíčku tak silnému tlaku zaměstnavatelů a odborů, že politici začali přicházet s různými nápady, jak toto opatření zjemnit.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.