V marockém Marrákeši málokdo strávil noc pod střechou svého domu. Po ničivém zemětřesení buď žádnou nemá, nebo se bojí, že by mohly přijít nové otřesy. Zemětřesení v pátek bylo v Maroku podle seizmologů nejsilnější za celé století, úřady k sobotnímu večeru evidovaly přes 2000 mrtvých a podobný počet zraněných. Bilance obětí však patrně poroste. 

 

V nejhůře zasažených vesnicích lidé truchlí nad úmrtím desítek svých sousedů a přátel, uvádějí reportéři BBC, kteří jsou mezi prvními zahraničními novináři na místě. 

„Od chvíle, co se to stalo, nepřetržitě pracujeme. Je nás tu jen deset, kdo se snažíme najít lidi v rozbořených budovách, je to zoufalé,“ popsal Mohamed v jedné z vesnic v pohoří Velký Atlas mezi Marrákešem a Agádírem. Mohamed společně s dalšími organizuje improvizované záchranné práce. Jen v jeho vesnici prý pohřbili v sobotu 16 lidí, dnes pohřbí další dva a další mrtví jsou patrně pod troskami budov.

„Výjevy zkázy a zoufalství se opakují na mnoha místech ve Velkém Atlasu. Naše 90minutová klikatá jízda z Marrákeše k odlehlému horskému úbočí byla obtížná kvůli balvanům na cestě," napsal reportér BBC Nick Beake, který na místo dorazil v podobnou dobu jako pracovníci Červeného kříže. 

Příjezd záchranářů přinesl jistou naději, v dalších hodinách bude nicméně i v horských vesnicích potřebná těžká technika na odklízení sutin. Dalších 24 až 48 hodin bude klíčových pro životy lidí stále uvězněných pod troskami, uvedla Caroline Holtová, operační ředitelka z Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC).

Nejvíce lidských obětí mají podle médií horské oblasti. Z větších měst zasáhly páteční otřesy o síle 6,8 stupně nejhůře historický Marrákeš. Rozsáhlé škody utrpěla mimo jiné mešita Kutubíja ze 12. století, píše web stanice Al-Džazíra. Na rozdíl od jiných historických budov ve městě se však Kutubíja nezřítila, jiné mešitě ve starém městě například otřesy strhly minaret.

Marocký král Muhammad VI. v sobotu večer vyhlásil tři dny státního smutku. Soustrast Maročanům v průběhu soboty prostřednictvím sociální sítě X, bývalého twitteru, i oficiálních prohlášení vyjadřovali politici z celého světa. Mnohé země včetně Česka oznámily, že chystají záchranné týmy nebo humanitární pomoc a po obdržení oficiální žádosti z marocké strany je pošlou do zasažené země.