Jednodenní turisté v italských Benátkách budou příští rok platit vstupné za možnost navštívit město, poplatek se ale bude vybírat jen o některých svátcích a víkendech. V úterý o tom rozhodla radnice, informovala agentura DPA. Na které konkrétní dny se bude poplatek ve výši pět eur (asi 125 korun) vztahovat, zatím není stanoveno.

Podle vedení města bude rok 2024 sloužit pro testování nového systému, poplatky se budou vybírat celkem 30 dní. Turisté si budou muset ve zpoplatněných dnech koupit elektronické vstupenky a mít ve svých mobilech QR kód. Pokud se jím při kontrole neprokážou, hrozí jim pokuta od 50 do 300 eur (1200 až 7400 korun).

Od poplatků budou osvobozeni všichni místní, lidé, kteří ve městě pracují, turisté, kteří v Benátkách alespoň jednou přenocují, a také děti do 14 let a studenti.

„Příval turistů je nutné v některých obdobích regulovat,“ sdělil starosta Luigi Brugnaro.

Plány za zavedení vstupného zvažovaly Benátky několik let a nová regulace má řadu kritiků. Zasedání rady města v úterý trvalo osm hodin a provázely ho protesty odpůrců vstupného. Ti před radnicí skandovali například heslo „Nechceme mít z Benátek muzeum“, uvedla agentura DPA. Jiní naopak namítají, že opatření není dostatečné a že masový turismus v Benátkách neutlumí.

Očekává se, že jako první by mohli vstupné platit turisté, kteří do města v únoru dorazí na karneval. Poté se zřejmě budou poplatky vztahovat na návštěvníky během Velikonoc a letních víkendů.

Benátky jsou od roku 1987 zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a každoročně je navštíví několik milionů lidí. Trvalých obyvatel má město asi 50 tisíc.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist