Zdražení peněz ve světě ovlivnilo nejen ceny akcií, ale dopadlo i na start-upy. „Zatímco v minulých letech se nejlepší start-upy oceňovaly až na téměř třicetinásobek obratu, přičemž v průměru to bylo mezi deseti- a dvacetinásobky, tak dnes jsme klidně na pětinásobku,“ líčí v rozhovoru pro HN změny na trhu Petr Šíma, partner investiční skupiny Depo Ventures. Skupina se zaměřuje na investice do start-upů v době jejich nejranějších stadií. Před rokem rozjela andělský fond, který míří na půl miliardy korun. To by z něj udělalo největší fond tohoto typu v regionu střední a východní Evropy. 

V současnosti je podle Šímy na investice do začínajících start-upů nejlepší doba. „Na trhu je neskutečný výběr. Start-upy, které nám chodí, jsou nejkvalitnější, co jsme kdy viděli,“ říká Šíma. Jeho firma dostane ročně na stůl celkem dva tisíce nabídek na investice. Ve finále pak zainvestuje 15. 

Centrální banky již přes rok bojují s inflací a rychle zvyšují úrokové sazby. Jak drahé peníze ovlivňují trh se start-upy?

Neřekl bych, že jsou drahé. Už nejsou neskutečně levné, jak bývaly. Skoro všechny centrální banky jen tiskly peníze jako o život a pumpovaly je do ekonomiky. To nemohlo skončit jinak než obrovským přetlakem prostředků a inflací. To, co se nyní děje, není zas tak hrozné. Očekával jsem, že to bude daleko náročnější. Peníze už ale nejsou nikde zadarmo, což je v pořádku.

Promítlo se to do ocenění start-upů?

Je to jako se vším. Vyskočily nahoru, protože byl přetlak peněz. Investoři nevěděli, kam je dát, a tlačili se úplně všude. Zvýšilo se ocenění společností na burzách i start-upů. Mnohem vyšší byl také objem peněz na investice do těchto mladých firem.

Snížilo se už teď jejich ocenění?

Ano, už se upravilo. Když se budeme bavit o start-upech, tak je tam několik úrovní. Čím menší  jsou, tím méně se můžete spoléhat na historii a díváte se jen na vývoj v budoucnosti. Zatímco v minulých letech se ty nejlepší oceňovaly až na téměř třicetinásobek obratu, přičemž v průměru to bylo mezi deseti- a dvacetinásobky, tak dnes jsme klidně na pětinásobku obratu. Záleží ovšem na fázi, kdy investujete. 

Ve které fázi investuje Depo Ventures?

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč je dobrá doba na investice do začínajících start-upů?
  • Kolik nabídek na investice dostane Depo Ventures na stůl a kolik z nich nakonec realizuje?
  • Jak velký majetek ve svých fondech Depo Ventures spravuje?
  • Je nyní pro Depo Ventures složitější sehnat investory do fondů?
  • Jak se investicím Depo Ventures daří?
  • Kdy chce být společnost v zisku?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se