Společnost onsemi, která působí v Rožnově pod Radhoštěm a v Brně, je součástí nadnárodního dodavatele polovodičových součástek pro automobilové a komunikační technologie, počítače a spotřební elektroniku, průmysl, energetiku a mnoho dalších odvětví. Navrhují se zde integrované obvody, vyvíjejí nové technologie, vyrábí křemíkové desky a polovodičové čipy.
Aktuálně se firma soustřeďuje na velice slibný materiál, karbid křemíku, jenž v některých aplikacích nahrazuje křemík. Nyní se ve výrobním závodě v Rožnově pod Radhoštěm vyrábí leštěné a epitaxní desky karbidu křemíku. Růst krystalů pro velkoobjemovou výrobu zajišťuje sesterský závod onsemi v USA. Na Moravě se ale provádí výzkum a vývoj této unikátní technologie. Desky z Rožnova pak směřují do onsemi v Koreji, kde se na nich vyrábějí špičkové čipy.
Nicméně v blízké budoucnosti by mohlo dojít ke spojení všech tří kroků na jednom místě, tedy v onsemi ve Zlínském kraji. A to pokud se rožnovskému závodu podaří získat od matky investici ve výši dvou miliard dolarů (přibližně 44 miliard korun), což je mnohem vyšší částka, než byla dosud v této výrobě investovaná. „Tímto spojením by se zdejší výroba stala naprosto jedinečnou nejen v Evropě, ale i ve světě a Česko by získalo postavení zcela zásadního partnera v dodavatelském řetězci pro světové automobilky,“ vyzdvihuje Aleš Cáb, viceprezident pro výrobu ve společnosti onsemi. Proč? Protože…
… elektromobilita táhne
Velkým trendem dneška je elektromobilita a výrobci budují nové dodavatelské řetězce. Některé komponenty zůstávají stejné jako u klasických vozů, ale v elektromobilech je řada nových, jako třeba baterie a měnič, založených na čipech na karbidu křemíku.
„To je pro Českou republiku příležitost, která se otevírá jednou za 20 let. Naše korporace má podepsané dlouhodobé kontrakty s předními automobilkami, a pokud by se investice povedla podle očekávání, dodávali bychom od roku 2026 až 2027 tyto komponenty světovým automobilkám a byli jejich zásadním partnerem. Státní pobídka na tuto investici je v současnosti předmětem jednání se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a následně bude projednána vládou České republiky,“ dodává Aleš Cáb.
Velké věci na poli inovací lze udělat jen s dobrým a spokojeným pracovním týmem a odpovědným přístupem ke komunitě a prostředí, kde působíte.
Přínos pro region
Společnost onsemi si je vědoma, že tak velká investice do růstu firmy bude znamenat velký rozvoj i pro lokalitu, kde působí. Bude mít dopad na produkci a odběr dalších komponent potřebných pro výrobu – elektřiny, plynů jako vodík a dusík, náhradních dílů pro stroje a servisní služby pro strojní park –, a tedy podporu dalších firem v regionu. A vyvolá také potřebu dalších šikovných pracovních sil. Firma plánuje nárůst o tisíc pracovních míst, proto intenzivně jedná s vedením města Rožnova a zástupci mikroregionu o možnostech ubytování, infrastruktuře, kapacitách škol a školek, volnočasových aktivitách a podobně.
Práce v onsemi neznamená ale jen špičkové moderní pracovní prostředí s nejmodernějšími přístroji v maximální čistotě. Není jen o přesnosti a pečlivosti, možnostech profesního růstu či využívání příležitostí k dalšímu vzdělávání a osobnímu rozvoji. Je také o příjemném prostředí, dobrých pracovních vztazích, odpovědnosti k zaměstnancům a komunitě, ve které onsemi působí. A rovněž o angažovanosti a zapojení samotných zaměstnanců.
Zapojení firmy inspiruje zaměstnance
Společnost se zapojuje do sociálních projektů, do technického vzdělávání mládeže i do podpory sportovních aktivit. A na těchto projektech velmi výrazně participují přímo zaměstnanci. Ať už jde o pomoc při úklidu a údržbě města či přírodních lokalit Beskyd nebo o asistenci seniorům při výletech do okolí nebo údržbu zahrad neziskových organizací.
Významně firma podporuje také ochotu zaměstnanců pomáhat z vlastních prostředků. Stejným dílem dorovnává jejich příspěvky. Zaměstnanci tuto možnost hojně využívali například na pomoc při povodních na jižní Moravě nebo pro humanitární pomoc spojenou s válečným konfliktem na Ukrajině.
Vedení společnosti také propojuje sportovní aktivity zaměstnanců a pomoc komunitě. „Již šestým rokem jsme partnerem cyklistické výzvy Vrchařská koruna Valašska. Naši zaměstnanci každý zdolaný vrchol, ať už na kole nebo pěšky, evidují do firemní databáze a jako společnost jej oceníme stokorunou. Při vyhodnocení programu pak sami naši zaměstnanci rozhodnou, kam takto naspořená finanční částka poputuje. Celkově již naši pracovníci v tomto programu za dobu jeho existence vysportovali přes jeden milion korun,“ s potěšením konstatuje Lenka Střálková z oddělení komunikace společnosti onsemi.
Ve onsemi jsou si velmi dobře vědomi, že uskutečnit velké věci na poli inovací lze jen s dobrým a ve všech směrech spokojeným pracovním týmem a odpovědným přístupem ke komunitě a prostředí, kde působí. Příjemným bonusem pro zaměstnance jsou nadstandardní benefity. Společnost poskytuje svým pracovníkům řadu firemních zaměstnaneckých výhod. Kromě příspěvků na dětské tábory, sport, kulturu, volný čas a zdraví patří mezi nejžádanější benefity také:
- nástupní bonus až 100 000 korun
- příspěvek na dojíždění
- příspěvek na penzijní připojištění ve výši šest procent ze mzdy
- skupinové životní pojištění pro případ úmrtí, trvalé invalidity a trvalých následků úrazů
- 25 dní dovolené ročně + tři dny placeného volna pro případ náhlých zdravotních potíží a při projevech krátkodobých infekčních onemocnění (sick days)
- roční odměna při splnění stanovených cílů
Stáhněte si přílohu v PDF
Hlavně udržitelně
Výrobky společnosti nacházejí uplatnění v elektromobilitě, obnovitelných zdrojích elektřiny, bateriových úložištích, při nabíjení elektromobilů, tedy obecně v systémech přispívajících k dekarbonizaci, elektrifikaci a snižování ztrát energií. Jsou tedy zaměřené na udržitelnost. To ale v onsemi nestačí. Korporace vyhlásila na celosvětové úrovni plán uhlíkové neutrality od roku 2040 a ten chtějí naplnit i v Rožnově.
Zaměřují se na snížení spotřeby energie, využití energie z obnovitelných zdrojů, možnosti úspor vody a celkovou redukci materiálové náročnosti výrobních procesů.
„Naší vlastní strategií je vždy postupovat tak, abychom nejen plnili, ale v nejlepším smyslu slova překonávali limity stanovené legislativou. Značné prostředky jsme investovali do bezpečnosti a snažíme se instalovat nejlepší známé technologie, které případné negativní dopady eliminují. Mapujeme například hladinu hluku v průmyslovém areálu. Ten neprodukujeme ale jen my. Identifikujeme místa s největším hlukem a pak aktivně pracujeme na snížení jeho hladiny u jeho původce,“ shrnuje Aleš Cáb, viceprezident pro výrobu ve společnosti onsemi.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Nejlepší zaměstnavatelé.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist