Zaměstnanci německého průmyslového konglomerátu Thyssenkrupp komplikují plán odprodeje dceřiné ocelářské divize firmy českému miliardáři Danielu Křetínskému. Druhý nejbohatší Čech usiluje o získání polovičního podílu. Šéf oborových odborů IG Metall Knut Giesler pro server Spiegel uvedl, že dosud je proces odprodeje katastrofální. Podle něj nejsou na stole žádná čísla ani fakta, která by odborářům odpověděla na otázku, co čeká zaměstnance. Pokud se pokusí vedení firmy odbory obejít, půjdou prý do ulic.

K dohodě o odprodeji Thyssenkrupp Steel má přitom podle plánu dojít do konce října. Odboráři požadují, aby před vstupem Křetínského byla podepsaná nová kolektivní smlouva a zajištěna budoucnost ocelárny Hüttenwerke Krupp Mannesmann (HKM), v níž dceřiná firma koncernu drží poloviční podíl. Zástupci zaměstnanců ale zároveň připouští, že vše se dá dohodnout i během týdne, tedy původní termín odprodeje je možné teoreticky ještě stihnout. Ve středu se koná mimořádné zasedání dozorčí rady ocelářské dcery.

Společnost Thyssenkrupp se snaží ocelářskou divizi, která je druhým největším výrobcem oceli v Evropě, odprodat již delší dobu. Výsledky firmy jsou poměrně nestabilní, a navíc ji čekají miliardové investice pro přechod na ekologičtější výrobu. Před třemi lety se o německou firmu ucházel například Sandžív Gupta, majitel největší české hutě Liberty Ostrava. Tehdy mluvil o budoucnosti evropského ocelového byznysu, ale ve svém snažení neuspěl. Získání ocelářské firmy by pro Křetínského znamenalo další posílení na německém trhu. Jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) ovládá například již uhelné doly a elektrárny Mibrag a Leag.

EPH, vlastněný Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem, působí v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii, Irsku, Francii a Švýcarsku. Podniká v těžbě hnědého uhlí, výrobě a distribuci elektřiny a tepla. V letošním prvním pololetí zvýšil hrubý provozní zisk EBITDA meziročně o 12 procent na 1,87 miliardy eur (45,7 miliardy korun). Tržby zůstaly stejně jako před rokem kolem 15 miliard eur (366,8 miliardy korun).

V kapse už ale Křetínský naopak zřejmě má odkup divize Tech Foundations od francouzské společnosti Atos. Získat ji má Křetínského firma EP Equity Investment. V tomto případě se český miliardář potýkal s odporem zaměstnanců i menšinových akcionářů Atosu, kteří si stěžovali na netransparentnost prodeje. Předseda představenstva Bertrand Meunier proto čelí i trestním oznámením ze strany akcionářů, kteří prý nebyli o průběhu procesu pravdivě informováni. Také se jim nelíbí, že vedení společnosti dohodu s Křetínským prezentovalo jako jedinou reálnou možnost pro další fungování předlužené firmy. Podle nich by se ale mohly alternativně odprodat americké aktivity Atosu či ty v obranném průmyslu.

K protestu proti samotnému prodeji se přidala také část francouzských zákonodárců, kterým se zase nelíbí, že se strategický podnik prodává do zahraničních rukou. Společnost se zabývá mimo jiné datovými centry či outsourcingem podnikových procesů. Atos však v pondělí uvedl, že by přesto mělo k dokončení celého odprodeje dojít ve druhém čtvrtletí příštího roku. Zároveň oznámil odstoupení Meuniera z čela představenstva. Vše ještě musí schválit regulátoři.

Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu. Ovládá řadu průmyslových, obchodních, finančních nebo mediálních firem v České republice i zahraničí. Časopis Forbes ho v nejnovějším žebříčku řadí na druhé místo mezi nejbohatšími Čechy, jeho majetek odhaduje na 9,2 miliardy dolarů (přes 200 miliard korun).

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.