Poslední roky jsme si prošli covidem, energetickou a inflační krizí. Češi snížili svou spotřebu ve srovnání s koncem roku 2019 o 7 procent (3Q22). Řeknete si, že pochopitelně, vždyť těch šoků bylo skutečně mnoho. Pochopení narazí při srovnání s ostatními státy. Mezi zeměmi EU je pokles spotřeby Čechů nejhlubší. Destrukce životní úrovně je u nás největší ze všech zemí v EU. V sousedním Polsku nebo na Slovensku je spotřeba vyšší o 23 procenta ve srovnání s rokem 2019. A nemůžeme říct, že tato naše oběť jde na vrub lepší udržitelnosti veřejných financí. Právě naopak.

Když se podíváme do minulosti na to, jak spotřeba klesala během jednotlivých recesí, tak zjistíme, že během finanční krize, ale i během recese v roce 2012 byl pokles spotřeby do dvou procent. K velkému poklesu došlo i během covidu. Ale to bylo způsobené rozhodnutím vlády. Tedy rozhodnutím, že nesmíme ven, mimo katastr, do obchodů… Ale už tehdy jsme viděli, v kartových transakcích a následně i datech o maloobchodu, že lidé neztratili chuť nakupovat. Kdykoliv se cokoliv otevřelo, tak lidé okamžitě otevřeli své peněženky.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaký vliv na spotřební chování Čechů měly poslední krize, včetně pandemie covidu-19?
  • Jaké jsou příčiny poklesu spotřeby v Česku?
  • Jak se inflace dotkla lidí s vyššími příjmy?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.