Premiér Petr Fiala si může říkat, co chce, ale kritika od hlavy státu, že konsolidační balíček je nedostatečný, je správná, říká ve velkém rozhovoru pro HN „hradní“ ekonomický poradce David Marek. Prezident Petr Pavel je podle něj znepokojen postupným zaostáváním Česka, což chce dát najevo i v projevu ke státnímu svátku 28. října.

Marek v rozhovoru pro HN vysvětluje, co by se podle Hradu mohlo změnit, aby došlo ke skutečné konsolidaci veřejných financí, objasňuje, proč prezident podepsal důchodovou reformu se zpožděním, což přijde státní kasu na tři miliardy korun, a naznačuje, že prezident brzy vyzve ke komplexnímu auditu fungování státních institucí i státního rozpočtu. Pavlova ekonomická erudice je už podle Marka na velmi dobré úrovni. „Je v diskusích naprosto rovnocenným partnerem ministra financí či ministra práce a sociálních věcí,“ tvrdí poradce, který je zároveň členem Národní ekonomické rady vlády.

Aktuálně se hodně řeší na nejvyšší úrovni ekonomické záležitosti, takže jste v poslední době asi na Hradě hodně často, že?

Je to nárazové. Teď, když v agendě převládají ekonomická témata, tak ano. Řešili jsme důchodovou reformu, čeká nás úsporný balíček. Je logické, že prezident poptává služby poradců. Jsem tam tedy nyní častěji a řešíme spolu s druhým ekonomickým poradcem Vladislavem Bezděkem postoj Hradu k vládnímu balíčku.

Jak konkrétně vypadají ekonomické konzultace s prezidentem?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.