Poskytovatel sdílených kanceláří WeWork podle médií brzy vyhlásí bankrot. Společnost v úterý americkému finančnímu regulátorovi oznámila, že se dohodla s věřiteli na dočasném odkladu splátek některých svých dluhů. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na informované osoby napsal, že WeWork připravuje na příští týden žádost o vyhlášení konkurzu s ochranou před věřiteli. Akcie firmy po skončení úterního obchodování ztrácely více než 40 procent.

WeWork se před několika lety stala odstrašujícím příkladem divoce nadhodnocených amerických start-upů, uvedla agentura DPA. Do problémů se firma znovu dostala nedávno – už v srpnu přiznala, že má značné pochybnosti o své další existenci, a jako důvod uvedla ztráty a očekávanou potřebu peněz.

V úterý WeWork oznámil, že se s podporovateli dohodl na dodatečném týdenním odkladu pro další jednání. Když firma na začátku října neuhradila dlužnou částku, začala 30denní lhůta, po jejímž uplynutí bylo možné rozhodnout o platební neschopnosti.

Myšlenkou společnosti WeWork je pronajímat kancelářské prostory se sdílenou infrastrukturou začínajícím podnikatelům v tzv. co-workingových prostorách. Zčásti díky chytrému marketingu zakladatelů investovali sponzoři do společnosti WeWork 47 miliard dolarů (přes bilion korun).

S pověstí jednoho z nejhodnotnějších start-upů chtěla společnost WeWork v roce 2019 vstoupit na burzu, místo triumfu ale přišel propadák. Hlubší vhled do podnikání v prospektu pro primární veřejnou nabídku (IPO) způsobil, že se velcí investoři ztrátové společnosti vyhnuli. Firmu pak tvrdě zasáhla pandemie, protože covidová opatření lidi přiměla pracovat z domova, místo sdílených prostor jako do té doby.

V roce 2021 se WeWork dostala na burzu, ale jen díky spojení s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Ještě v úterý měla WeWork před propadem ceny akcií hodnotu přibližně 120 milionů dolarů.

V Praze má WeWork pobočku v kancelářském centru Drn na Národní třídě. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.