Polární záře byla v neděli večer viditelná z části území Česka i Slovenska. Částice ze Slunce, které ji způsobují, přišly zřejmě ve dvou vlnách. Na svém webu to uvedla Česká astronomická společnost. Záře byla většinou zabarvená do ruda až fialova, vyplývá z fotografií ČTK i těch zveřejněných na astronomickém webu. Záře se celkem běžně vyskytuje v polárních oblastech, v nižších zeměpisných šířkách je vzácná.

Nedělní polární záři vyvolala chladnější oblaka plazmatu nad povrchem Slunce, které erupce v pátek 3. listopadu vyvrhla do okolního prostoru. „Tyto nabité částice dorazily v neděli k Zemi a silně rozbouřily zemskou magnetosféru. Na obloze se večer rozhořela krásná polární záře, která byla vidět i z části území Česka a Slovenska,“ uvedli astronomové.

Výskyt polárních září v České republice je vzácný a v průběhu jednoho slunečního cyklu, který trvá přibližně 11 let, se objeví průměrně pět až osm natolik intenzivních polárních září, aby byly pozorovatelné z Česka. „Podle záznamu ve slunečním větru možná dorazily hned dvě vlny částic,“ uvedli k nedělnímu úkazu astronomové.

Astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě v neděli uvedl, že polární záře nad českým obzorem se možná občas bude objevovat do pátku 10. listopadu. Pravděpodobně ale podle něj bude viditelná jen při správném zaznamenání fotoaparátem.

Sledovat polární záři je podle odborníků nejlepší z místa s otevřeným obzorem na sever, nejlépe na horách či jiných místech, kde je tmavá obloha. Letos byla v Česku vidět polární záře v únoru a v dubnu, kdy byla na řadě míst výrazná a dobře viditelná i z velkých měst, ačkoli také tehdy někde pozorování zhatily mraky. Dubnová záře byla červená a zelená, ale měla i odstíny růžové a sahala až do zenitu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist