Americká ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila výhled ratingu České republiky z negativního na stabilní. To znamená, že se zhoršením ratingu v dohledné době nepočítá. Zdůvodnila to zejména výrazným snížením rizika v souvislosti s dodávkami plynu z Ruska. Hlavní úvěrový rating agentura ponechala na stupni Aa3.

„Česká republika se v letošním roce stala nezávislou na ruském plynu, když jej zcela nahradila plynem z alternativních zdrojů. Poptávka firem i domácností po plynu se navíc strukturálně snížila,“ uvedla ratingová agentura.

Stabilní výhled podporuje také názor agentury, že česká ekonomika je jen omezeně vystavena riziku hospodářských škod v důsledku strukturálně vyšších cen energií, neboť význam energeticky náročného průmyslu představuje pouze malý podíl české ekonomiky.

Ke stabilnímu výhledu navíc přispívá fiskální konsolidace v objemu přibližně dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) v příštích dvou letech, která stabilizuje dluhové zatížení na současné úrovni. Kromě toho realizace komplexní důchodové reformy, pokud bude plně provedena, podstatně sníží dlouhodobý růst nákladů na stárnutí obyvatelstva.

„Důchodová reforma zahrnuje změny ve valorizaci důchodů, zpřísnění předčasných odchodů do důchodu a vazbu zákonem stanoveného věku odchodu do důchodu na budoucí vývoj střední délky života,“ stojí ve zprávě ratingové agentury.

Potvrzení ratingu na stupni Aa3 pak odráží základní silné stránky České republiky - včetně silné dynamiky růstu, rostoucí úrovně bohatství a konkurenceschopné ekonomiky, vysoké kvality institucí a účinnosti zaváděných opatření, relativně nízkého veřejného dluhu a velmi dobrých ukazatelů dostupnosti úvěrů. Kromě toho je podle názoru agentury potřeba také přihlédnout k mírné expozici vůči geopolitickým rizikům.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory. Ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček, má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist