Disidenti Jiří Gruntorád a John Bok v neděli ukončili hladovku, kterou více než týden drželi před úřadem vlády kvůli nízkým důchodům odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu. Podle Gruntoráda vyšla vláda jejich požadavkům vstříc. Kroky kabinetu hodlá i nadále sledovat a je připravený se případně před Strakovu akademii vrátit.

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v sobotu splnila jeden z Gruntorádových požadavků a odvolala usnesení, jímž se loni v lednu přihlásila k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva a demokracii. Písemné rozhodnutí dostali hladovkáři podle mluvčího vlády Václava Smolky v neděli dopoledne. Po poledni začali Gruntorád s Bokem s pomocí přátel balit stany a další vybavení, které měli na prostranství před Strakovou akademií. Gruntorád ale řekl, že ceduli s požadavkem na rezignaci ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) si ponechá a je připravený se před úřad vlády vrátit, pokud by vláda nedodržela své sliby týkající se důchodů disidentů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist