Ruská invaze na Ukrajinu proměnila evropské přemýšlení o ekonomice a energetice způsobem, který je často plný paradoxů. Kupříkladu Polsko, jehož energetika byla a je závislá na uhlí a kde je tradičně silná odborová hornická lobby, už za předchozí konzervativní vlády výrazně urychlilo budování obnovitelných zdrojů i jaderné energie.

Napříč Evropou se tak objevují politici, kteří mohou být označováni za „zelené konzervativce“, protože považují změnu k udržitelnější ekonomice za potřebnou kvůli klimatu, ale zároveň za výhodnou z hlediska byznysového. A po ruské invazi na Ukrajinu se k tomu jako silný argument přidal faktor energetické bezpečnosti – kvůli odstřižení od ruských fosilních paliv.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • - Kdo je zelený konzervativec?
  • - Proč zelený konzervatismus může vyhovovat Ukrajině?
  • - Jak vypadá rozvoj obnovitelných zdrojů v Polsku?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se