Záběry dětí, které v čínských nemocnicích čekají ve frontě na lůžko, vyvolávají po celém světě paniku. Zvýšené počty dětských pacientů se zápalem plic hlásí také Francie a Nizozemsko. Podle členů Národního institutu pro zvládání pandemie má s tímto typem zápalu plic i Česko své zkušenosti. Popisují, jaké a zda je Česko na rostoucí čísla nemoci připraveno.
Říká se mu suchý nebo i studený zápal plic. Projevuje se totiž suchým kašlem, horečkou, pocením a únavou. A na rozdíl od svých dalších „příbuzných“ postihuje zejména děti, a to nejčastěji od dvou do patnácti let. Podle Národní referenční laboratoře z konce listopadu je tento typ zápalu i v Česku: konkrétně tři případy.
„Jedná se o zápal plic způsobený bakterií Mycoplasma pneumoniae, je to známý a dlouho popsaný patogen, takže určitě nejde o nic nového,“ říká předseda Společnosti infekčního lékařství Pavel Dlouhý. Podle něj je možné léčit tento typ nemoci antibiotiky ze tří různých skupin.
„Takže zcela určitě máme k dispozici léky, které tu infekci dobře zvládnou,“ říká Dlouhý s tím, že prudký rozvoj nemoci zřejmě souvisí s oslabenou imunitou. „Děti se dostaly do kontaktu bez respirátorů a tato nákaza se přenáší běžným kapénkovým způsobem. Stačí, když na sebe naprskají, a hned se to rozšíří,“ říká Dlouhý.
V Evropě se objevily případy stejných zápalů plic jako v Číně. Stát zjišťuje, jestli na ně máme léky
Souhlasí s ním i mikrobiolog Pavel Dřevínek z Fakultní nemocnice Motol, který je také členem skupiny pro zvládání pandemie. „Mycoplasmata vídáme každý rok, s výjimkou doby covidové, v laboratoři jsme na ně celou dobu nenarazili, nyní je opět vidíme, ale ne v míře, která by nás překvapovala,“ říká Dřevínek s tím, že tyto bakterie způsobují atypické zápaly plic, nejsou stejné jako pneumokokové. „Mohou skončit hospitalizací, ale existují na ně antibiotika. Důležité je jen diagnostikovat a to umíme díky dostupným PCR testům,“ dodává.
Na infekci, která se nedávno ve větším spustila v severní Číně, upozornil ProMed. Ten monitoruje ohniska nemocí ve světě. Od poloviny října proto údaje z čínských sledovacích systémů sleduje i Světová zdravotnická organizace, která má podle svých představitelů situaci pod kontrolou.
„Nyní jsou ta čísla pod kontrolou, ale to neznamená, že se nebudou vyvíjet. Prostě jsme na začátku epidemie respiračních infekcí a do ledna mohou letět vzhůru,“ říká Dlouhý s tím, že pro zvládnutí případně vyšších čísel je důležité to, že původce dobře znají.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist