Když v pátek polští přátelé při společném zasedání programové rady Česko-polského fóra, které jsem členem, vyplňovali formuláře k proplacení cesty, ukazoval mi polský kolega, jak funguje v telefonu uložený občanský průkaz. Po rychle stavěných dálnicích je míra digitalizace polského státu dalším důkazem, jak moc v Česku nevíme o severním sousedovi a jak moc nestíháme nejen stavět dálnice či železnice, ale tak nějak se rozvíjet obecně. Ironií je, že kus české dálnice D11, navazující na již v podstatě dokončenou polskou S3, bude stavět polská firma Budimex.

Česko-polské vztahy jsou oficiálně politicky výborné, ale v praxi zatížené mnoha praktickými problémy i letitými předsudky. Kupříkladu jásot českých liberálů nad tím, že v říjnových parlamentních volbách v Polsku zvítězila dosavadní opozice vedená expremiérem Donaldem Tuskem a že pošle konzervativní národovce do opozice, tlumí jedna věc: Pro Tuska a jeho pravděpodobného ministra zahraniční Radoslawa Sikorského nemají vztahy s Českem žádnou prioritu, ba je přímo nezajímají. To může ohrozit plány na český podíl v polském terminálu na zkapalněný plyn LNG a stavbu plynovodu Stork II, kterou podle Poláků v tuto chvíli brzdí spíš Češi.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • - Jak Češi objevují Polsko?
  • - Kde jsou kořeny stereotypů?
  • – Jak Poláci chápou, co je polská firma?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.