Hamás před útokem ze 7. října uvedl Izrael v omyl a dal mu „falešný pocit klidu“ tím, že mu poskytl zpravodajské informace o další ozbrojené skupině Palestinský islámský džihád. Uvedl to list The Washington Post (WP) s odkazem na zdroje z izraelských tajných služeb, podle nichž Hamás plánoval svůj překvapivý útok na Izrael více než rok a řídil se přitom bojovými plány, které vycházely z otevřených zdrojů a zpravodajských informací.

Hamás „poskytl Izraeli zpravodajské informace o Palestinském islámském džihádu, aby posílil dojem, že má zájem o spolupráci“, řekl listu nejmenovaný izraelský zdroj.

V posledních měsících byly také u plotu v Pásmu Gazy pořádány velké demonstrace, aby si izraelské síly zvykly na pohled na davy lidí na hranicích, řekla deníku bývalá důstojnice izraelské armády Miri Ejsinová. Izraelská armáda a odpovědní činitelé se podle ní navíc více obávali libanonského šíitského hnutí Hizballáh. „Byly tam plány, které se braly velmi vážně – na severu, s Hizballáhem,“ řekla.

Hamás ve veřejných prohlášeních i v soukromé diplomacii po léta tvrdil, že mu jde spíše o ekonomické budování Gazy než o obnovení konfliktu s Izraelem. Šéf vojenské rozvědky Aharon Haliva v září 2022 uvedl, že ačkoli se Hamás podílí na vojenských aktivitách, „vidíme, že procesy, které jsou vůči Izraeli podnikány za účelem stabilizace ekonomiky a umožnění vstupu dělníkům, mají potenciál přinést roky klidu“.

Útok, při němž zahynulo na 1200 lidí a dalších zhruba 240 bylo uneseno, ohromil Izraelce, které premiér Benjamin Netanjahu a vojenští velitelé po léta ujišťovali, že Hamás byl zastrašen a jeho bojovníci jsou bezpečně zajištěni uvnitř Pásma Gazy. Napříč izraelskou armádou však analytici již několik měsíců varovali, že se chystá víceúrovňový útok: bezprecedentní průnik do Izraele po zemi, vzduchem i po moři.

Mnoho z 3000 bojovníků, kteří se 7. října za úsvitu vydali k plotu na hranici Izraele s Gazou, u sebe mělo bojové plány s konkrétními instrukcemi, sdělili izraelští zpravodajští důstojníci listu WP. Plány podle nich obsahovaly mapy vnitřních struktur vojenských základen a obcí, rozsáhlé seznamy zbraní a vybavení, které používaly jednotlivé jednotky, a kontrolní seznamy pro zabíjení a unášení mužů, žen a dětí. Ozbrojenci měli příkazy, aby rukojmí zabíjeli, pokud se ukáže, že jsou s nimi příliš velké potíže.

List The New York Times (NYT) dříve uvedl, že izraelské bezpečnostní složky měly už od loňského roku ve svých rukou dokument, který popisoval útok Hamásu na izraelské území. Podobný postup pak Hamás skutečně použil 7. října. Izraelské bezpečnostní složky však tento plán vyhodnotily jako příliš ambiciózní a mimo jeho bojové schopnosti, napsal list.

Podle palestinských úřadů, které v Pásmu Gazy kontroluje Hamás, od začátku odvetných izraelských úderů a pozemních akcí zemřelo v této oblasti přes 16 200 lidí.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.