Dva lidé před oltářem a otázka „Berete si zde přítomného za svého muže či ženu?“ z úst oddávajícího, kterým je poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Taková situace už může být za pár dní realitou. Poslanci a senátoři budou moci od ledna nově oddávat na svatbách. Toho se chytl právě i Babiš a na svém oficiálním TikTok účtu vybídl sledující, aby se mu v případě zájmu ozvali. 

„Je to zajímavá zpráva. Už mám vybraná dvě místa, tak pokud máte zájem, tak mi napište,“ povzbuzuje Babiš sledující. Jeho účet na TikToku sleduje přes 130 tisíc lidí.

Ve videu pak říká, že si nejprve musí zjistit, co všechno bude potřebovat. „Jaké povolení, papíry a samozřejmě si to musím nacvičit, podívat se na nějakou svatbu. A určitě mě to bude bavit, takže se těším,“ popisuje nadšeně ve videu.

@andrejbabis

Jako poslanec můžu oddávat snoubence. Je to novinka a já už mám pro vás vybraná dvě místa. Takže pokud máte zájem, napište mi na babisa@psp.cz a domluvíme se 🙂

♬ původní zvuk - Andrej Babiš

Odezva je pod videem v komentářích různorodá. „Až najdu manžela, pane Babiš, tak Vás budu kontaktovat,“ píše například uživatelka sítě Michaela s emotikonem srdce. Jiné hlasy se zase vysmívají československému přízvuku Babiše. 

Novelu zákona o matrikách připravilo ministerstvo vnitra. Pozměňovací návrh, který dává možnost oddávat i poslancům a senátorům, pak podal poslanec Robert Králíček (ANO). Přiměla ho k tomu osobní zkušenost.

„Oddával jsem už jako radní na Praze 12, v současné době oddávám jako zastupitel na Praze 4. A měl jsem i požadavky z jiných městských částí a jiných částí republiky. Jsme zákonodárci, tak mi přišlo, že by to i na základě nějaké zkušenosti bylo možné,“ popsal HN. Nově budou moci poslanci i senátoři po dohodě s místní matrikou oddávat kdekoliv po republice. Včetně úřadů.

Starostové tento krok většinou nevidí jako nijak zásadní. Například starostka města Hustopeče Hana Potměšilová se domnívá, že poslanci nebudou oddávat v tak velké míře. „Prostě je to něco, co může rozšířit služby nebo být pro snoubence zajímavé. A pokud to chtějí, tak pak ať to mají. Je to jejich den a my jim v tom bránit nebudeme.“

Podobně to vidí starosta Říčan David Michalička: „Svatby jsou krásné, když je člověk může oddávat, ale současně každý, kdo ji má, tak má mít možnost si vybrat, kdo ho bude oddávat. Takže v tom vidím spíše obohacení těch možností.“

Kromě Babiše má v plánu oddávat i poslankyně Klára Kocmanová (Piráti). „Už jsem byla oslovena několika lidmi, zda bych je mohla v příštím roce oddat. Přistupuji k tomu ale s velkým respektem a chci se se snoubenci nejprve sejít a vše s nimi probrat,“ řekla HN. Uvedla také, že by byla ráda, kdyby poslanci schválili manželství pro všechny, aby mohla oddávat i stejnopohlavní páry. Zda k tomu dojde, ale není jisté.

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) sdělila, že se momentálně nikoho oddávat nechystá. „Dříve jsem ale jakožto zastupitelka Prahy 8 oddávala často a ráda. Pokud bych byla oslovena někým konkrétním, tak si umím představit této nové možnosti využít.“ 

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura pak sdělil deníku MF Dnes, že už se mu hlásí zájemci o oddání a on se té role plánuje zhostit.

Podle novely o matrikách bude nově možné také vstoupit do registrovaného partnerství na větším počtu míst. Doposud to bylo omezené jen na některé matriční úřady. Nově mají mít snoubenci právo takové partnerství uzavřít před kterýmkoli matričním úřadem. Od roku 2025 pak začne elektronizace matrik, aby se sjednotily formáty zápisů jednotlivých matrik a předaly údaje do centrálního úložiště matričního informačního systému.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.