Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve čtvrtek představil svůj první elektromobil. V příštích letech se chce stát jedním z pěti největších výrobců vozů na světě. Vozy značky Xiaomi bude vyrábět jednotka státní automobilky BAIC Group v pekingské továrně s roční kapacitou 200 tisíc vozidel.

Sedan nazvaný SU7 určený pro masový trh je velmi očekávaným modelem. Odhaduje se, že maximálně využije sdílení operačního systému s populárními telefony společnosti.

Nový vůz podle Xiaomi dokáže na jedno nabití ujet až 800 kilometrů. Jeho maximální rychlost by měla činit 265 kilometrů za hodinu. Firma hodlá zahájit prodej nového vozu již v příštím roce, zatím však nesdělila jeho cenu.

Šéf poradenské společnosti Automobility Bill Russo upozornil, že Xiaomi je dobře zavedenou značkou spotřební elektroniky a že ekosystém jejích chytrých zařízení má miliony uživatelů a fanoušků. „Mají tak velkou příležitost prorazit (na automobilovém trhu), protože automobil se stává chytrým zařízením,“ dodal.

Xiaomi ale s vozem přichází v době, kdy se čínský automobilový trh, který je největší na světě, potýká s přebytkem kapacit a se zpomalující poptávkou. Tyto faktory rozpoutaly zdrcující cenovou válku, připomíná Reuters. Výrobce chytrých telefonů se zavázal, že v příštích deseti letech investuje do automobilů deset miliard dolarů (asi 222 miliard korun).

„V příštích 15 až 20 letech se tvrdou prací staneme jedním z pěti největších výrobců automobilů na světě a budeme usilovat o pozvednutí celého čínského automobilového průmyslu,“ řekl šéf společnosti Lej Ťün. Dodal, že firma plánuje vyrábět „auta snů srovnatelná s Porsche a Teslou“ a že schopnosti autonomního řízení vozů Xiaomi budou v tomto odvětví na špičce.

Společnost Xiaomi ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 183 procent na šest miliard jüanů (18,7 miliardy korun). Firma jíž dříve uvedla, že investuje do sektoru automobilů, aby se nesoustředila pouze na smartphony, a že prodej SU7 plánuje zahájit v únoru příštího roku.

Šéf Xiaomi ve čtvrtek uvedl, že elektromobil SU7 se teď nachází ve zkušební výrobě a že na domácí trh vstoupí do několika měsíců. „Konečné rozhodnutí o ceně ještě nepadlo,“ dodal.

Zatímco Xiaomi přichází s vlastním elektromobilem, představil naopak čínský výrobce elektromobilů Nio už na podzim vlastní chytrý telefon. Je založený na operačním systému Android, ale upravený pro větší integraci s jeho vozidly.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.