Přelom roku bývá tradiční čas pro bilancování období uplynulého a mnoho analytiků se též pošetile zabývá snahami o předpověď, co nás čeká v roce novém. Tak jsme se mohli před rokem v lednu dozvědět, že akcie budou klesat, načež se staly po kryptoměnách nejvýnosnějším aktivem roku. I přes zmíněné drobné nedostatky se tomuto zvyku budeme zřejmě věnovat i nadále a zástupy investorů budou dychtivě čekat většinou na utvrzení se ve svém vlastním názoru.

Odpověď na otázku, kdo byli loňští vítězové, je nasnadě. Kryptoměny a akcie. Bitcoin vylétl o 156 procent a globální akciové trhy si připsaly 20 procent. Pro kontext je však vhodné doplnit, že obě zmíněná aktiva pouze umazávala ztráty z roku 2022. Objektivnější by proto bylo pohlédnout na výkonnost aktiv za oba dva roky, dobrý i špatný. Zde již skóre vypadá dost odlišně. Sečteme-li výkonnost za rok 2022 i 2023, pak bitcoin klesl o devět procent a globální akcie přišly o čtyři procenta. Některá aktiva na tom byla hůře, americké korporátní dluhopisy přišly o osm procent, desetileté státní dluhopisy ztratily 14 procent a obchodované nemovitostní fondy REIT klesly o 17 procent.

Naopak hotovost přinesla v dolarech sedm procent a v korunách přes 10 procent. Vítězem se stalo zlato, které v uplynulé dvouletce zhodnotilo o 14 procent. Za pozornost stojí i pohled do delšího období. Od roku 2000, kdy Alan Greenspan odstartoval éru levných peněz a politiky záchran, rostlo zlato o 8,5 procenta ročně a překonává tak i akciový index S&P 500, který včetně dividend v tomto období přinesl investorům sedm procent za rok.

Když pozorujeme prudké a výrazné výkyvy všech hlavních aktiv v posledních letech, lze s jistotou ohledně budoucnosti předpovědět pouze to, že bude nejistá. Proto pro své peníze nejlépe uděláme, když je rozložíme mezi mnoho aktiv, včetně těch mimo hlavní proud, jako jsou komodity, zlato, kryptoměny a samozřejmě i mnohými zatracovanou hotovost, která v mnoha obdobích v historii ukázala své kvality.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist