Vládní koalice se už měsíce hádá, na co využít desítky miliard z prodeje emisních povolenek. Část politiků – zejména za téma zodpovědný ministr životního prostředí Petr Hladík – hájí záměr financování investic do snižování skleníkových emisí a adaptace české společnosti a krajiny na změnu klimatu. Zástupci ODS – hlavně ministr financí Stanjura – chtějí peníze lít do státního rozpočtu a snižovat tak deficit. Na prvním lednovém jednání kabinetu Petra Fialy proto nebyl schválen návrh novely zákona o emisním obchodování, který razí investiční myšlenku.

Kdy se na program jednání vrátí, není nyní jisté. Jisté naopak je, že nalití peněz z emisních povolenek do státního rozpočtu není dobrý nápad. A to paradoxně ani pro státní rozpočet. Využití na investice do budování instalace solárních střech, výstavby větrných turbín, zateplování domů, ochrany půdy či zadržování vody v krajině totiž mimo pozitivní efekt pro životní prostředí a úsporu peněz domácnostem, obcím i firmám přináší nakonec i vyšší příjmy pro státní rozpočet díky rozhýbávání ekonomiky.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se vyplatí investovat peníze z emisních povolenek do snižování skleníkových emisí?
  • Proč je to podobné jako zdravotní pojištění?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.