Výrobce tiskáren a počítačů HP Inc. čelí v USA další hromadné soudní žalobě zákazníků kvůli jednání, které se týká jeho inkoustových tiskáren. Uživatelé, kteří v tiskárnách HP používají inkoust od jiných výrobců, po aktualizaci firmwaru z počátku loňského roku zjistili, že jejich zařízení nefunguje.

Na dálku jejich provoz zablokovala sama americká firma. Nyní přišla s překvapivou obhajobou. Vyřazení tiskáren z provozu je krok, který má uživatele chránit před viry uloženými uvnitř neoriginálních náplní. V televizi CNBC to uvedl šéf firmy Enrique Lores. 

„Zjistili jsme, že je možné začlenit do tiskových náplní viry. Z náplně se virus může dostat do tiskárny a z ní se potom může šířit po síti,“ uvedl Lores v televizním rozhovoru. Žádný takový virus ale zatím neexistuje a podle odborníků, které oslovil server Ars Technica, je něco takového extrémně nepravděpodobné i v laboratorních podmínkách, natož v reálném světě. Navíc by to svědčilo o velmi slabém zabezpečení samotných tiskáren HP.

Kybernetický útok prostřednictvím viru uloženého v čipu uvnitř inkoustové náplně hypoteticky možný je. HP podobně jako jiné technologické firmy vytvořilo vlastní program, ve kterém odměňuje bezpečnostní experty za odhalení nových potenciálních hrozeb. O možnosti zneužití čipů v náplních společnost hovořila už v roce 2021, o rok později jeden z přispěvatelů společnosti Bugcrowd dokázal přeprogramovat čip v neoriginální náplni a s pomocí techniky přetečení zásobníku (buffer overflow) umístit škodlivý kód do paměti tiskárny. S originálními náplněmi to údajně není možné.

Detaily o popsané bezpečnostní chybě nejsou veřejně dostupné, pravděpodobně se o nich dozvíme více ze soudních dokumentů. V reálném prostředí se ale bezpečnostní rizika tohoto typu řeší aktualizací zařízení, která zamezí útokům a opraví zranitelnosti ve firmwaru, nikoliv zákazem používat spotřební materiál jiných firem. To je srovnatelné s tím, jako by Apple v aktualizaci zakázal na Macboocích používat USB disky, které sám nevyrobí.

Česká pobočka firmy HN poskytla rozšiřující vyjádření: „Vždy doporučujeme používat originální inkoustové a tonerové kazety HP, které jsou speciálně navrženy pro tiskárny HP. Pravidelná vylepšení firmwaru zahrnují také aktualizace systému Dynamického zabezpečení (Dynamic Security). Přepracované, doplněné a znovu použité kazety, které obsahují čipy a obvody HP, nejsou Dynamickým zabezpečením ovlivněny.“ 

Drahý inkoust jako zlaté vejce

HP má dlouhou historii boje proti snaze uživatelů ušetřit při tisku na inkoustových tiskárnách. Firma totiž tiskárny prodává velmi levně, i se ztrátou, a vydělává následně na prodeji spotřebního materiálu. Už v roce 2016 do svých tiskáren přidala systém Dynamic Security. Ten za použití čipů v originálních náplních kontroluje, zda uživatel do zařízení vložil oficiální spotřební materiál. Firma tehdy zavedení „bezpečnostního“ systému hájila snahou o zajištění trvalé kvality tisku, zachování integrity svých tiskových systémů a ochranu svého duševního vlastnictví.

HP dříve při vložení neoriginální náplně zobrazilo na displeji tiskárny nebo v počítači zprávu, že vložená náplň není originální, ale tuto zprávu šlo přeskočit a tiskárna dále fungovala s rizikem, že tisk nebude tak kvalitní. To už ovšem neplatí a tiskárna s vloženou neoriginální náplní odmítá fungovat úplně.

Zákazníci HP loni podali na firmu žalobu kvůli tomu, že v případě nízké hladiny inkoustu v tiskárně odmítají multifunkční stroje i skenování nebo faxování dokumentů, což jsou činnosti, které nevyžadují inkoust. V prosinci federální soud v kalifornském San Jose zamítl návrh HP, které chtělo zabránit projednávání žaloby před soudem. Soudkyně Beth Labson Freemanová se nechala přesvědčit právníky žalující strany, že HP o problému vědělo a uživatele o něm před koupí neinformovalo.

Nová tiskárna bez náplní

Nejlepší způsob, jak se vyhnout nepříjemnostem s HP nebo inkoustovými náplněmi, je prostý – nekupovat klasické inkoustové tiskárny nebo multifunkce. Pro černobílý tisk je levnější alternativou laserová nebo LED tiskárna, která nabízí výrazně levnější tisk výměnou za mírně vyšší počáteční investici.

Ještě zajímavější, zejména ve spojení s barevným tiskem, pak jsou tankové tiskárny, které místo malých náplní s pár mililitry inkoustu využívají velké nádrže, do kterých uživatel přelévá inkoust z lahviček. Právě tisk na tankových tiskárnách vyšelnašich redakčních testech jako nejlevnější a i HP takové tiskárny začalo nabízet.

Firma se však snaží zákazníky nalákat na něco jiného: chce jim tisk nabízet jako službu, a to včetně pronájmu tiskárny i dodávky papíru a inkoustu s platbou podle vytištěných stránek.

Inkoust na předplatné HP nabízí i v Česku a není to tak špatné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stále ale jde o provozně dražší alternativu k laseru nebo tankovým tiskárnám, hlavním lákadlem služby od HP jsou minimální vstupní náklady. 

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.