Americký výrobce elektromobilů Tesla ve čtvrtém čtvrtletí díky mimořádnému daňovému příjmu více než zdvojnásobil čistý zisk, a to na 7,93 miliardy dolarů (zhruba 181 miliard korun). Bez zahrnutí mimořádných položek zisk ale téměř o dvě pětiny klesl a zaostal za očekáváním analytiků. Firma navíc varovala, že v letošním roce čeká výrazné zpomalení růstu prodeje. To vedlo k poklesu ceny jejích akcií.

Bez zahrnutí mimořádných položek činil čtvrtletní zisk Tesly 2,49 miliardy dolarů, což je 71 centů na akcii. Meziročně se tak snížil o 39 procent. Analytici podle průzkumu společnosti FactSet počítali v průměru se ziskem 73 centů na akcii.

Čtvrtletní tržby automobilky Tesla se meziročně zvýšily o tři procenta na 25,17 miliardy dolarů. Rovněž ale zaostaly za očekáváním analytiků, kteří je odhadovali na 25,64 miliardy dolarů. Automobilka už dříve oznámila, že její odbyt ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostl téměř o 20 procent na 484 507 vozů. V celém loňském roce firma zvýšila odbyt zhruba o 38 procent na 1,6 milionu vozů. Poptávku po elektromobilech Tesla loni podpořilo výrazné snižování cen, upozornila agentura AP.

Šéf Tesly Elon Musk po zveřejnění hospodářských výsledků uvedl, že automobilka předpokládá, že ve druhé polovině příštího roku zahájí ve své texaské továrně výrobu elektromobilu nové generace. Agentura Reuters už ve středu s odvoláním na své zdroje informovala, že Tesla hodlá v příštím roce spustit produkci nového elektromobilu pro masový trh s označením Redwood.

Tesla podle zdrojů Reuters sdělila dodavatelům, aby se připravili na výrobu nového vozu od června 2025. „Jsem často optimistický ohledně termínů. Náš současný harmonogram však ukazuje, že výrobu zahájím koncem roku 2025, někdy ve druhém pololetí,“ uvedl Musk.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.