Pro státní pojišťovnu EGAP byl loňský rok druhým nejúspěšnějším v její historii. „Svět se změnil a je v něm více rizik,“ komentoval v rozhovoru pro HN meziroční nárůst pojištění o téměř 70 procent předseda představenstva David Havlíček. Exportní garanční a pojišťovací společnost je klíčová pro české firmy vyvážející mimo Evropu. Její garance usnadňují zisk úvěrů od komerčních bank.

EGAP nově rozšířila možnost pojišťování a podle nových pravidel OECD může dát garanci až na dobu 22 let, což by mělo na trzích mimo Evropu představovat konkurenci Číně. „Pokud má česká firma desetiletý úvěr a čínská třicetiletý, převáží to i kvalitu nabídky,“ uvedl Havlíček. Za covidu EGAP mimořádně zajišťovala i úvěry domácímu průmyslu. Zajistila i huť Liberty Ostrava, která ale úvěr nesplatila.

Jak velký objem pojištění loni EGAP udělala?

Dosáhli jsme téměř 70 miliard korun. V roce 2022 to bylo 41 miliard, nyní jsme u pojištění na úrovni jednoho procenta HDP. Je to nejvyšší číslo od roku 2012 a druhý nejlepší výsledek v historii pojišťovny. Poptávka exportérů po našich službách roste, protože se svět změnil a je v něm více rizik. Za covidu se rozpadla část dodavatelských řetězců. Zvýšilo se geopolitické riziko, což potvrzuje válka na Ukrajině i konflikt v Izraeli. Zároveň pomáhají podnikatelské mise ministrů a premiéra. Ten jezdí do několika zemí v Asii a Africe najednou, a exportéři tak mohou navázat více obchodních vztahů.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou loňské výsledky státní pojišťovny EGAP.
  • Pošle EGAP huť Liberty Ostrava do insolvence?
  • Bude se měnit pojišťování firem na Ukrajinu?
  • Jak se vyvíjí případy v Rusku.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze