Laureáty nejprestižnějšího českého novinářského ocenění – Ceny Ferdinanda Peroutky – za rok 2023 se stali zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland a redaktorka internetového deníku A2larm Saša Uhlová.

Jan Fingerland studoval politologii, filozofii a religionistiku v Praze, Yorku, Stockholmu a Jeruzalémě. Dříve pracoval jako redaktor zahraničního zpravodajství České televize a jako přispěvatel na volné noze pro české deníky a týdeníky. Pro Český rozhlas nyní připravuje komentáře převážně o Blízkém východě, ale i Asii, Africe a dalších regionech. Publikuje články o politice, ale i kultuře, historii a náboženství.

„V každém případě mu jde především o analýzu. Politolog v něm je stále přítomen. Posluchači, případně čtenáři podle jeho názoru nepotřebují vědět, co on sám z daného problému vyvozuje, nepovažuje se za tak důležitou osobu, aby jednoznačně deklaroval svůj názor,“ řekla v laudatiu Libuše Koubská ze Společnosti Ferdinanda Peroutky.

Fingerland je také autorem oceňované knihy „Hebrejky“ o ženách v židovské kultuře.

Saša Uhlová vystudovala romistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Čtyři roky učila na Romské střední škole sociální v Kolíně. Sedm let byla redaktorkou internetového deníku Deník Referendum. Začátkem roku 2017 se stala redaktorkou internetového deníku A2larm. Do širšího povědomí se dostala ve chvíli, kdy z její série reportáží o nejhůře placených zaměstnancích v Česku vznikl v roce 2017 film režisérky Apoleny Rychlíkové Hranice práce. „Ocenění jí patří za její profesní přínos a vykonanou práci, která nám otevírá obzory, a má tak nezastupitelný význam pro fungování demokratické společnosti,“ píše ve svém laudatiu Veronika Bednářová.

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky, a to vždy u příležitosti výročí narození slavného prvorepublikového novináře a v exilu prvního šéfa československého vysílání Rádia Svobodná Evropa. „Vyznamenaní by měli vykazovat vlastnosti, které zdobily Ferdinanda Peroutku, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy. Dále musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení. Musí vycházet z demokratické orientace, která je naprosto a vždycky nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické,“ říká předsedkyně Společnosti Ferdinanda Peroutky, vnučka slavného českého novináře Terezie Kaslová.

Z bývalých nebo současných redaktorů Hospodářských novin ocenění v minulosti získali například Jana Klímová (nyní Český rozhlas), Jindřich Šídlo (nyní Seznam Zprávy), Teodor Marjanovič (nyní Česká televize) nebo dlouholetý komentátor HN Petr Honzejk.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist