Laureáty nejprestižnějšího českého novinářského ocenění – Ceny Ferdinanda Peroutky – za rok 2023 se stali zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland a redaktorka internetového deníku A2larm Saša Uhlová.

Jan Fingerland studoval politologii, filozofii a religionistiku v Praze, Yorku, Stockholmu a Jeruzalémě. Dříve pracoval jako redaktor zahraničního zpravodajství České televize a jako přispěvatel na volné noze pro české deníky a týdeníky. Pro Český rozhlas nyní připravuje komentáře převážně o Blízkém východě, ale i Asii, Africe a dalších regionech. Publikuje články o politice, ale i kultuře, historii a náboženství.

„V každém případě mu jde především o analýzu. Politolog v něm je stále přítomen. Posluchači, případně čtenáři podle jeho názoru nepotřebují vědět, co on sám z daného problému vyvozuje, nepovažuje se za tak důležitou osobu, aby jednoznačně deklaroval svůj názor,“ řekla v laudatiu Libuše Koubská ze Společnosti Ferdinanda Peroutky.

Fingerland je také autorem oceňované knihy „Hebrejky“ o ženách v židovské kultuře.

Saša Uhlová vystudovala romistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Čtyři roky učila na Romské střední škole sociální v Kolíně. Sedm let byla redaktorkou internetového deníku Deník Referendum. Začátkem roku 2017 se stala redaktorkou internetového deníku A2larm. Do širšího povědomí se dostala ve chvíli, kdy z její série reportáží o nejhůře placených zaměstnancích v Česku vznikl v roce 2017 film režisérky Apoleny Rychlíkové Hranice práce. „Ocenění jí patří za její profesní přínos a vykonanou práci, která nám otevírá obzory, a má tak nezastupitelný význam pro fungování demokratické společnosti,“ píše ve svém laudatiu Veronika Bednářová.

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky, a to vždy u příležitosti výročí narození slavného prvorepublikového novináře a v exilu prvního šéfa československého vysílání Rádia Svobodná Evropa. „Vyznamenaní by měli vykazovat vlastnosti, které zdobily Ferdinanda Peroutku, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy. Dále musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení. Musí vycházet z demokratické orientace, která je naprosto a vždycky nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické,“ říká předsedkyně Společnosti Ferdinanda Peroutky, vnučka slavného českého novináře Terezie Kaslová.

Z bývalých nebo současných redaktorů Hospodářských novin ocenění v minulosti získali například Jana Klímová (nyní Český rozhlas), Jindřich Šídlo (nyní Seznam Zprávy), Teodor Marjanovič (nyní Česká televize) nebo dlouholetý komentátor HN Petr Honzejk.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.