Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal výrobce elektroniky Electrolux pokutou 125 milionů korun za dlouholeté protisoutěžní jednání. Firma prodejcům svých výrobků zakazovala zlevnit spotřebiče pod stanovenou hranici. Společnost pochybení přiznala a nepodala rozklad, rozhodnutí úřadu je tak pravomocné. ÚOHS o tom v úterý informoval v tiskové zprávě.
„Jednání firmy Electrolux mělo dopad na velké množství českých domácností, které mohly v jeho důsledku nakupovat například lednice, pračky nebo vysavače značek Electrolux, AEG a Zanussi jen za ceny vyšší, než kdyby mezi prodejci mohla probíhat volná cenová soutěž. Naši vyšetřovatelé odvedli perfektní práci, když zajistili natolik přesvědčivé důkazy, že účastník řízení s úřadem spolupracoval, ke všemu se přiznal a v rámci narovnání nerozporoval rekordní pokutu,“ uvedl místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Nejezchleb, který vyšetřování vedl.
Společnost Electrolux je součástí stejnojmenné švédské skupiny a působí zejména na trhu s velkými a malými domácími spotřebiči. V některých segmentech ovládá v Česku velkou část trhu.
Vyšetřovatelé ÚOHS zjistili, že firma nejméně od konce roku 2012 do podzimu 2021 stanovovala svým odběratelům nejnižší možné ceny, za které mohou její zboží prodávat. Pokud prodejce nastavil cenu pod tuto hranici, Electrolux jej vyzýval ke zvýšení cen pod hrozbou sankcí, které také uplatňoval.
„Electrolux jakožto výhradní dodavatel výrobků byl schopen prostřednictvím distributorů a dalšími metodami zjistit složení celého dodavatelského řetězce. Byl schopen si tak vynutit dodržování jím stanovených maloobchodních cen i u prodejců, s nimiž neměl přímou dohodu. Ke kontrole cen využíval i cenové srovnávače, jako například Heureka.cz,“ doplnil Nejezchleb.
Antimonopolní úřad kromě takzvaných vertikálních dohod prokázal také to, že Electrolux znemožňoval některým odběratelům, aby jeho výrobky prodávali dalším prodejcům. Tím omezil okruh zákazníků, což zákon zakazuje.
Výši uložené pokuty ovlivnila závažnost i doba trvání protisoutěžního jednání, k dobru úřad firmě přičetl to, že problematické chování dobrovolně ukončila, spolupracovala s vyšetřovateli a využila proceduru narovnání. Vzhledem k využití narovnání Electrolux nepodal rozklad proti rozhodnutí úřadu, pokuta je tak pravomocná a firma ji musí zaplatit.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist