Postupný pokles inflace po celém světě v posledních měsících působí jako balzám na zjitřené nervy investorů. Kolísání trhů se snižuje a s vidinou snižování úroků centrálními bankami se znovu vrací apetit kupovat riziková aktiva. Výrazné narušení této pohody přinesla poslední inflační statistika ze Spojených států. Naznačuje, že slavit definitivní vítězství nad inflací může být předčasné.

Pro další vývoj cen prakticky všech aktiv je v současné době inflace zřejmě tím nejzásadnějším faktorem. Na jednu stranu je nepopiratelným faktem, že inflace klesá. Vysoké úroky již působí a zpomalují poptávku, ceny energií jsou meziročně nižší o desítky procent a pozitivně působí likvidace nahromaděných zásob. Na druhou stranu na ekonomiku tlačí řada dlouhodobých vlivů, které jsou značně inflační. Vysoké deficity státních rozpočtů jsou novým normálem a mezi nimi a inflací lze vysledovat jasnou kauzalitu. Poprvé v historii lidstva přecházíme na méně efektivní zdroje energií, než jsme měli dosud k dispozici, a tento trend se zřejmě nezmění.

Návrat výroby blíže ke spotřebiteli po covidu také znamená tlak na ceny. Mzdy v levných dílnách světa rychle dohánějí vyspělejší státy. Demografické trendy snižují podíl lidí v produktivním věku a ti využívají svoji silnou pozici v mzdovém vyjednávání. Produkce komodit a energií je kvůli ESG přístupu bank a investorů podinvestovaná a rizika dalších nákladových cenových šoků nelze ignorovat.

Považovat inflaci za definitivně poraženou je poměrně optimistické. Je nemalá pravděpodobnost, že řada dlouhodobě působících trendů v ekonomice bude tlačit ceny vzhůru vyšším tempem, než jsme byli zvyklí v uplynulých několika dekádách. Pro investory taková situace může znamenat nové paradigma. Zatímco v době nízké a stabilní inflace stačilo portfolio složené z akcií a dluhopisů, v nové době nestabilní a vyšší inflace je vhodné hledat další aktiva a investice, které prokázaly jak odolnost, tak schopnost dosáhnout výnosu i ve složitějších podmínkách.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.